Ön Yüklenebilir FreeDOS USB Hazırlayalım

0
3593

FreeDOS, en popüler işletim sisteminin Microsoft’un kendi MS-DOS’su olduğu 1994 yılına dayanan bir işletim sistemidir. FreeDOS daha pahalı olan MS-DOS’a ücretsiz bir alternatif olarak başladı. 90’lı yılların başında o kadar fazla popülerlik yakalamamıştı, ancak şimdi FreeDOS’un birçok ucuz dizüstü bilgisayara önceden kurulmuş olduğunu görebilirsiniz. FreeDOS, MS-DOS tarafından desteklenen tüm özellikleri destekler ve tüm programları ve MS-DOS için tasarlanmış oyunları çalıştırabilirsiniz. Windows’un daha yeni sürümlerinde oynayamayacağınız çok eski oyunları oynayabilirsiniz. Örneğin, Carmageddon, Quake, Blood, Duke Nukem, Doom gibi oyunlar, FreeDOS’da kolaylıkla oynatılabilir.

Fakat FreeDOS’u kullanabilmeniz için öncelikle önyüklenebilir bir FreeDOS USB sürücüsü oluşturmanız gerekir; böylece FreeDOS’a önyükleme yapabilirsiniz. FreeDOS’u sabit diskinize kurmayı veya yüklemeden çalıştırmayı seçebilirsiniz. Önyüklenebilir FreeDOS USB sürücüsünü nasıl oluşturabileceğinizi burda anlatacağım.

  1. FreeDOS’u http://www.freedos.org/download adresinden indirin. USB full installer veya USB lite installer indirebilirsiniz.
  2. İndirilen ZIP arşivinin içeriğini bir klasöre ayıklayın. Kullanılacak olan IMG dosyasını göremelisiniz.
  3.   Rufus taşınabilir sürümünü indirin ve çalıştırın.

4) Önyüklenebilir bir FreeDOS sürücüsü oluşturmak için kullanmak istediğiniz USB sürücüyü takın. Rufus’ta görüntülenir, doğru USB sürücüsünü seçtiğinizden emin olun. Tamamen üzerine yazılır ve üzerine yazılan veriler yok edilir; bu nedenle gerekirse mevcut verileri yedekleyin.

Rufus adlı progralam şu adımları izleyin:

Aygıt kısmından bilgisayarınıza takdığınız usb diski seçin.

Açılış diski oluşturma yöntemi DD Yansıma kısmını seçip hemen sağ tarafta CD simge kısmından bilgisayarımızdaki img dosyasını seçelim.

Başlat düğmesine tıklayın ve ve işlemin bitmesini bekleyin.

Açılış FreeDOS USB sürücünüz hazır. Artık bilgisayarınızı yeniden başlatabilir, bilgisayarınız açılışa başlar başlamaz önyükleme aygıtını seçmek için F12’ye basabilir ve FreeDOS’u kullanacaksınız.

FreeDOS UEFI’yi desteklemediğinden, FreeDOS önyüklenebilir sürücüye önyükleme yapmadan önce UEFI’yi devre dışı bırakmak, eski modu veya uyumluluk modunu etkinleştirmek için BIOS’ta değişiklikler yapmak zorunda kalacaksınız. Bundan sonra, önyükleme menüsünü açmak için F12’ye basabilir, listeden USB sürücünüzü seçip FreeDOS’u deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz