Backlinks Nedir ve Backlinklerin Avantajları Nelerdir?

2
3706

Bir “backlink”, arama motoru optimizasyonu (SEO) dünyasında en çok kullanılan kelimelerden biridir. Yeni bir blogu veya bir web sitesini yeni başlatan blog yazarları genellikle “backlink” teriminin ne anlama geldiğini anlamakta zorlanırlar.

Bu gönderide, size geri dönüşlerin ne olduğunu, neden SEO için gerekli olduğunu ve neden online başarınız için önemli olduğunu yazacağım. Ayrıca bana kişisel olarak bana yardımlarından dolayı Atalay Sıdar teşekkürlerimi borç biliyorum

Geri bağlantılar, bir web sayfasına gelen bağlantılardır.

Bir web sayfası başka bir sayfaya bağlandığında, buna bir backlink denir. Geçmişte, bir web sayfasının sıralaması için ana bağlantılar ana metrikti. Çok sayıda geri dönüşü olan bir sayfa, Google dahil olmak üzere tüm büyük arama motorlarında daha üst sıralarda olma eğilimindeydi. Bu hala büyük ölçüde doğrudur.

İşte bilmeniz gereken backlinks ile ilgili genel terimler sözlüğü:

Link Juice: Bir web sayfası, makalelerinizden herhangi birine veya web sitenizin ana sayfasına bağlantı yaptığında, “link juice” iletir. Bu link juice, makalenin sıralamasında yardımcı olur ve ayrıca alan yetkilisini de geliştirir. Bir blogcu olarak, takip edilmeyen bir etiket kullanarak bağlantı juice geçmeyi durdurabilirsiniz.

No-Follow Link/İzlemesiz bağlantı: Bir web sitesi başka bir web sitesine bağlandığında, ancak bağlantının izlenen bir etiketi yoksa, bu bağlantı bağlantı suyundan geçmez. Hiçbir takip etmeyen linkler, herhangi bir sayfaya katkıda bulunmadıkları için bir sayfanın sıralamasıyla ilgili olarak yararlı değildir. Genel olarak, bir web yöneticisi güvenilir olmayan bir siteye bağlantı verdiğinde takip etmeyen etiketi kullanır.

Örnek: Diğer bloglardaki yorumların bağlantıları.

Do-Follow Link/Bağlantı Takip Et : Varsayılan olarak, bir blog gönderisine eklediğiniz tüm bağlantılar takip bağlantılarıdır ve bunlar link juiceden geçer.

Linking Root Domains/Kök Alanları Bağlama: Bu, web sitenize gelen geri bağlantıların sayısını benzersiz bir alandan alır. Bir web sitesi web sitenize on kez bağlasa bile, yalnızca bir bağlantılı kök alan adı olarak kabul edilir.

Low-Quality Links/Düşük Kalite Bağlantıları: Düşük kaliteli bağlantılar, hasat edilen sitelerden, otomatik sitelerden, spam sitelerinden veya hatta porno sitelerinden gelen bağlantılardır. Bu tür bağlantılar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verir. Bu, backlink satın alırken dikkatli olmanızın bir nedenidir.

Internal Links/İç Bağlantılar: Aynı alan içinde bir sayfadan diğerine giden linklere iç bağlantılar denir. İşlemin kendisi, iç bağlantı ya da birbirine bağlanma olarak adlandırılır.

Anchor Text/Bağlantı Metni: Köprüler için kullanılan metinlere çapa metni denir. Anchor Text geri bağlantıları, belirli anahtar kelimeler için sıralamaya çalışırken harika çalışır.

SEO’da geri bağlantıların avantajları:

Geri dönüşlerin avantajlarından bahsetmeden önce, son birkaç yıl içinde geri dönüşler konusunda çok şey değiştiğini bilmelisiniz.

Düşük kaliteli bağlantıların bile bir sitenin sıralanmasında yardımcı olduğu bir zaman vardı. Ancak Google, Penguen algoritmasını kullanıma sunduğundan beri, tüm backlink uygulamaları değişti. Kaliteli sitelerden geri bağlantılara sahip olmak önemlidir ve bu geri bağlantılar bağlamsal olmalıdır. Örneğin, balıklarla ilgili bir siteniz varsa ve maymunlarla ilgili diğer diş sitelerden bağlantılar oluşturuyorsanız, bu bağlantılar hiçbir şekilde kullanılmayacaktır. Amacınız yetkili ve alakalı sitelerden bağlantılar almak olmalıdır.

Şimdi sitenize geri bağlantılar oluşturmanın neden önemli olduğuna bir göz atalım:

 1. Organik Sıralamayı Geliştirir: Backlinkler, daha iyi arama motoru sıralamasında yardımcı olur. İçeriğinizden herhangi biri diğer sitelerden organik bağlantılar alıyorsa, bu içerik doğal olarak arama motorlarıyla daha üst sıralarda yer alacaktır. Amacınız, ana sayfanıza yönlendirenlerle birlikte bireysel yayınlara / sayfalara bağlantılar oluşturmak olmalıdır.
 2. Daha Hızlı İndeksleme: Backlink’ler, arama motoru botlarının sitenize bağlantıları keşfetmesine ve sitenizi etkili bir şekilde taramasına yardımcı olur. Özellikle yeni bir web sitesi için, sitenizin daha hızlı keşif ve endekslenmesine yardımcı olarak geri dönüşler almak önemlidir.
 3. Yönlendirme Trafiği: Geri bağlantıların en önemli avantajlarından biri, yönlendirme trafiğine yardımcı olmalarıdır. Genellikle, yönlendirme trafiği hedeflenir ve düşük bir hemen çıkma oranına sahiptir.

Öğrenin: Anchor Text nedir ve bağlantılı metnin SEO önemi nedir?

Geri dönüşler nasıl başlanır:

Yani şimdi “backlink” teriminin SEO ile ilgili olarak ne anlama geldiğini ve neden önemli olduklarını anlıyorsunuz. Şimdi sitenize geri bağlantılar oluşturmak için birkaç basit teknikler öğrenelim.

Backlink SEO hakkında akılda tutulması gereken önemli bir gerçek, önemli olan backlinklerin sayısı değil, tersine geri dönüşlerin kalitesi . Sitenize bağlantılar almak için ücretli hizmetler kullanıyorsanız, muhtemelen Google Penguin’in algosu tarafından cezalandırılacaksınız.

Blogunuz için kaliteli geri dönüşler almanın bazı yolları nelerdir?

Harika makaleler yazın.
Kırık bağlantı oluşturma yöntemini kullanın.
Create cornorstone/Cornorstone makaleler oluşturun.
Yorum yazmaya başlayın.
Web dizinlerine gönderin.

 1. Harika makaleler yaz: Bu, blog’unuz için geri dönüşler almanın en iyi ve en basit yoludur.Harika makaleler yazarsanız , insanlar doğal olarak onlara bağlanır. Eğiticiler ve birinci sınıf liste makaleleri, referans olarak diğer web sitelerinden geri dönüşler almak için büyük potansiyele sahip olan yazı türlerinin birkaç iyi örneğidir.Önemli not: Bu tür makaleler uygun araştırma ve pratik örneklere dayanmaktadır.
 2. Yorum yazmaya başla: Yorumlar geri dönüşler almak için mükemmel, kolay ve ücretsiz bir yoldur. Yapılacaklar için forumlarda yorum yapmaya başlayın ve blogları takip edin. En son haberler, takip edilmeyen bağlantıların o kadar önemli olmadığını, ancak herhangi bir blogda yorum yapmaya başladığınızı ve bazı iyi link juice kesinlikle yararlanın. Yorum yapmak, tek yönlü geri dönüşlerin yanı sıra daha fazla trafik ve daha iyi arama motoru görünürlüğü elde etmenize yardımcı olur. Ama spam yapyın İyi yorumlar yapın.

3. Web dizinlerine gönder: Blogunuzu web dizinlerine göndermek, geri dönüşler için başka kolay bir yoldur. Bununla birlikte, bu yöntem çok popüler değil çünkü yasal bir web dizini bulmak kolay değil. Web sitenizi kendi dizinlerine almak için web sitelerine bir backlink oluşturmanızı isteyen web dizinlerinden özellikle kaçınmalısınız.

Önemli: Eğer otomatik doğrudan gönderme taktikleri kullanıyorsanız, bunu hemen yapmayı bırakın. Otomatik web sitesi gönderimleri, blogunuzun spam olarak görünmesine neden olur ve alan yetkiliniz açısından veya blogunuzun arama motorlarından tamamen kaldırılması açısından size çok pahalıya mal olabilir.

2 YORUMLAR

  • Bence etkili olacak. Backlink için kendi sitenize benzer sitelerden backlink alınmalı.
   Daha net bilgi için buraya/ Google Penguin Güncellemesi; seroundtable.com/category/google-updates bakabilirsiniz.

   İmkanım olursa Google Penguin Güncellemesi Google neler yaptığına dair bir araştırma yazı yayınlamaya çalışacağım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz