Bir çok Cihaz için Kablo Mesafe Sınırları

0
1872

Bu yazıda yaygın olarak kullanılan kablo mesafelerini yazacağım.

Ethernet kablosu

Ethernet kablosu aynı zamanda ağ kablosunun farklı özelliklerine göre farklı iletim mesafelerine sahip bükümlü çift kablodur. Yönlendiricileri, güvenlik duvarlarını ve daha fazla ağ aygıtını bağlayabilirler. Ağ kablosu ağ sinyalleri gönderiyor. Ağ kablosunun kat edebileceği mesafeyi aşarsa, sinyal zayıflatılır. Ciddi durumlarda, ağ sinyali kesilir.

100 metre ve düzenli oksijensiz bakır tel yaklaşık 120 metre ulaşabilirsiniz. İletim mesafesini artırmak istiyorsanız, iki bükümlü çift arasına bir tekrarlayıcı takabilir ve en fazla 4 kablo takabilirsiniz. Tekrarlayıcı, 5 ağ parçasını bağlamak için 4 tekrarlayıcı takılıysa, maksimum iletim mesafesi 500 m’ye ulaşabilir.

Optik Fiber

Daha uzun mesafe için optik fiber veri iletimi için kullanılabilir. Optik fiber, Cisco Optik Modülleri gibi Optik modüller ile kullanılır.

Optik fiber çok modlu ve tek modlu olarak ikiye ayrılır.

Çoklu modun , iletim mesafesi ağ kablosundan daha uzundur, ancak tek moddan daha kısadır. 10mbps ve 100mbps Ethernet’te çok modlu fiber, 2000 metreye kadar iletim mesafesini destekleyebilir, 1GbpS gigabit ağında, çok modlu fiber 550 metreye kadar bir iletim mesafesini destekleyebilir. Çoklu mod daha az kullanılır. Çok modlu fiber ile karşılaştırıldığında, tek modlu fiber daha uzun iletim mesafelerini destekleyebilir. 100Mbps Ethernet ve 1G Gigabit ağında, tek modlu fiber 5000 m’den fazla iletim mesafesini destekleyebilir.

Tek modlu , optik modüllerde kullanılan bileşenler çok modlu optik modüllerin iki katıdır, bu nedenle tek modlu optik modüllerin toplam maliyeti çok modlu optik modüllerden daha yüksektir. Tek modlu optik modüllerin iletim mesafesi 150 ila 200 km’ye ulaşabilir. Optik fiber uzaktan iletim için kullanılabilir, uzaktan izleme projeleri…

HDMI kablosu

HDMI, sıkıştırılmamış video verilerini ve ekran denetleyicisi gibi HDMI uyumlu bir kaynak cihazdan uyumlu bir bilgisayar monitörüne, video projektöre, dijital televizyona veya dijital ses aygıtına sıkıştırılmış veya sıkıştırılmamış dijital ses verilerini iletmek için özel bir ses, video arabirimidir.

HDMI, genellikle yüksek tanımlı ekranlarda kullanılan, HDMI ekran ve ekrana bağlanabilir Birçok ağ kutuları da ses ve video sinyalleri iletmek için kablo üzerinden TV’ye bağlanabilir. Genel HDMI sinyal iletimi 30 metreden daha azdır, daha sonra maksimum iletim mesafesi ortalama kalite kablosu için yaklaşık 15 metredir.

HDMI uzun mesafelerde nasıl iletilir?

1. Bir dönüşüm genişletici kullanılabilir

HDMI sinyali diğer ekipmanlardan geçmez, iletim 120 metre.

Genellikle HDMI sinyalleri HDMI kabloları ile 30 metreden fazla metreye doğrudan iletilemez ve piyasada 30 metreden fazla neredeyse hiç HDMI kablosu yoktur.

HDMI sinyali yalnızca görüntü cihazına iletilirse ve HDMI sinyali diğer aygıtlardan geçmiyorsa, sinyali uzatmak için ağ kablosunu kullanabiliriz. Sinyali genişletmek için HDMI ağ kablosu genişletici kullanın ve HDMI ağ kablosu genişletici terminal; HDMI girişi, ağ kablosu çıkışı gönderme ve terminal (ağ kablosu girişi, HDMI çıkışı) 100 metre ağ kablosu ve 120 metre ağ kablosu tarafından uzatılabilir.

2. Daha uzağa iletmek gerekiyorsa, ayrıca HDMI fiber optik genişletici kullanabilirsiniz. HDMI genişletmek için birçok yolu vardır. HDMI optik fiber kablo kullanabilirsiniz.

DVI Kablo

DVI dijital bir video ara yüzüdür. Dijital arabirim, video görüntü denetleyicisi gibi bir video kaynağını bilgisayar monitörü gibi bir görüntü aygıtına bağlamak için kullanılır. Genel bir DVI kablosu sadece 5 metrelik bir sinyali etkili bir şekilde iletebilir ve 5 metreyi aşarsa sinyal zayıflaması meydana gelir.

DVI-D sadece dijital sinyaller alabilir; DVI-I, 7-15 Metre kısa iletim mesafesi ile aynı anda hem dijital hem de analog sinyaller alabilirsiniz.

VGA Kablo

VGA kablosu analog sinyaller iletir. Bilgisayar grafik kartını bilgi aktarımı için monitöre veya TV’ye bağlayan bir veri iletim kablosudur. Bu ekrana karşılık gelen görüntü sinyali out putting sorumludur ve bilgisayar ve ekran arasındaki köprüdür. Bu yaygın renkli görüntüler alanında kullanılmıştır, ancak zayıflatmak kolaydır, kısa iletim mesafesi, ve müdahale edilmesi kolaydır. İletim mesafesi HDMI ve DVI daha güçlü, ve onun 3+4/6VGA iletim mesafesi 20-40 metredir.

RS232 ve RS485

1. RS232

RS232 iletim mesafesi sınırlıdır, maksimum iletim mesafesi standart değeri 15 metredir. Sadece noktadan noktaya iletişim, maksimum iletim hızı 20kB/s’dir.

2. RS485

RS485’in maksimum kablosuz iletim mesafesi 1219 metredir. Maksimum iletim hızı 10Mbps’dir ve maksimum iletişim mesafesi100Kb/S iletim hızı altında ulaşılabilir. Empedans eşleştirme kullanarak, düşük zayıflama özel kablolar 1800 metre ulaşabilirsiniz. 1200 metreden fazla, iletim mesafesi 10 Km yakın olması için tekrarlayıcılar (8’e kadar) ekleyebilirsiniz.

USB Kablosu

USB ‘nin, Universal Serial Bus, bilgisayarlar ve harici aygıtlar arasındaki bağlantıyı ve iletişimi düzenlemek için kullanılan harici bir veri aracı standardıdır. Bilgisayar alanında uygulanan bir ara yüz teknolojisidir. USB arabirimi, aygıtın tak ve çalıştır ve çalıştır işlevlerini destekler.

USB protokolünün etkin mesafesi 5 metredir ve daha uzun bir USB uzatma kablosu kullanılabilir. Kablonun kalitesi daha iyidir. Alt USB uzatma kabloları 5 metreye ulaşamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz