1. Ana Sayfa
  2. Dijital Kültür

Bitcoin Sitelerin Tüm Listesini

Bitcoin Sitelerin Tüm Listesini
0

Dilerseniz ilk önce Bitcoin nedir kısaca açıklayalım.

Bitcoin, elektronik ortamda oluşturulmuş ve tutulmuş bir dijital para birimi biçimidir. Kimse onu kontrol etmiyor. Bitcoins, dolar veya euro gibi basılamaz; matematiksel problemleri çözen yazılımları kullanarak insanlar tarafından ve dünyada giderek artan bir şekilde bilgisayarlar çalıştıran işletmeler tarafından üretilirler.

Şimdi de tüm bitcoin siteleri listesine hemen alttaki linklerden bakabilirsiniz. Bu yazı yazılırken emimin yeni yeni siteler İnternet ortamına giriyordur.

Popüler Dijital Para Birimleri

https://coinmarketcap.com/all/views/all

https://www.cryptocompare.com/coins/#/usd

https://www.worldcoinindex.com

http://www.coincap.io

https://www.coinmarketwatch.com/#

https://www.coingecko.com/en

https://chainz.cryptoid.info

https://coincodex.com

Şimde de Bitcoin hakkında tam detaylı bir bilgi verelim.

Normal para birimlerinden farklı yapan nedir?

Bitcoin elektronik olarak satın almak için kullanılabilir. Bu anlamda, geleneksel olarak dolar, euro veya yen gibi dijital olarak da işlem görüyor. Bununla birlikte en önemli özelliği ve konvansiyonel para birimini farklı kılan yerelleşmiş olmasıdır . Bitcoin ağını kontrol eden tek bir kurum yoktur. Çünkü büyük bir bankanın paralarını kontrol edemediği anlamına gelir.

Kim Oluşturdu?

Satoshi Nakamoto adlı bir yazılım geliştiricisi, matematiksel kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemi olan bitcoin’i önerdi. Fikir, herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız, elektronik olarak devredilebilecek, az ya da çok anında, çok düşük işlem ücretleriyle bir para birimi üretmekti.

Kim bastırıyor?

Hiç kimse bitcoini bastırmıyor. Bu para birimi merkez bankası tarafından fiziksel olarak basılmaz, nüfusa göre hesaplanamaz ve kendi kurallarını oluşturuyor. Bu bankalar ulusal borcunu karşılamak için daha fazla para üretebilir, böylece paralarını devalüe eder.

Bunun yerine, bitcoin, herkesin katılabilir bir topluluk tarafından, dijital olarak oluşturulur. Bitcoins, dağınık bir ağda bilgi işlem gücünü kullanan ‘ mayınlı’ durumdadır. Bu ağ aynı zamanda, sanal para birimiyle yapılan işlemleri , bitcoin’in kendi ödeme ağını etkin bir şekilde gerçekleştirir.

Sınırsız sansür patlatamazsın yani?

Bitkon protokolü -çalıştıran kurallar – coin tarafından yalnızca 21 milyon bit hızlısahibi oluşturulabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, bu bozuk paralar daha küçük parçalara bölünebilir (kurucusu olan en küçük bölünebilir miktar bir bitin yüz milyonda biridir ve “Satoshi” olarak adlandırılır).

Bitcoin neye dayanır?

Konvansiyonel para birimi altın veya gümüş esasına dayanıyordu. Teorik olarak, bankada bir dolar verdiyseniz, biraz altın alabilirsiniz (bunun pratikte işe yaramasa da). Ancak bitcoin altın esaslı değildir; matematiğe dayanıyor. İnsanlar, bitcoins üretmek için bir matematiksel formülü takip eden yazılım programlarını kullanıyorlar. Matematik formülü serbestçe bulunur, böylece herkes kontrol edebilir. Yazılım aynı zamanda açık kaynak, yani herkesin beklediğini yaptığından emin olmak için ona bakabileceği anlamına geliyor.

Özellikleri nelerdir?

Bitcoin’in hükümet destekli para birimlerinden ayrı olarak ayırdığı birçok önemli özelliği vardır.

Merkezi değil

Bit eşin ağı bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmemektedir. Coinlerden atılan ve işlemler yapan her makine, ağın bir bölümünü oluşturuyor ve makinalar birlikte çalışıyor. Bu, teorik olarak, merkezi bir Avrupa Birliği’nin 2013 başında Kıbrıs’ta yapmaya karar verdiği gibi, merkezi bir otoritenin para politikası ile yumruklayamayacağı ve bir erimeye neden olamayacağı anlamına geliyor. Ya da basitçe onlardan uzaklaşmaya karar verdikleri anlamına geliyor . Eğer bazıları şebekenin bir kısmı nedense online olmadan, para akıyor.

Kurulumu kolaydır

Konvansiyonel bankalar, basitçe bir banka hesabı açtırmak için çemberlere atlamanızı sağlar. Ödeme için tüccar hesapları kurmak, bürokrasiye dayanan bir başka Kafkaesk görevidir. Bununla birlikte, saniyeler içinde bir bit arkadaşı adresi ayarlayabilir, hiçbir soru sormaz ve hiçbir ücret ödenmez.

Anonimdir

Bir çeşit. Kullanıcılar birden fazla bit arkadaşı adresi tutabilir ve adlara, adreslere veya kişisel olarak tanımlayıcı diğer bilgilere bağlı değildirler.

Tamamen şeffaftır.

Bitcoin, şimdiye kadar ağda meydana gelen her işlemin detaylarını, blokçü adı adı verilen, genel muhasebenin büyük bir versiyonunda saklar.

Herkese açık bir bitmiş posta adresiniz varsa, bu sayıda kaç tane bit hızlı posta kutusunun depolandığını herkes söyleyebilir. Sadece senin olduğunu bilmiyorlar. Aynı bit eşik adreslerini tutarlı bir şekilde kullanmamak ve çok sayıda bit eşleşmeyi tek bir adrese aktarmamak gibi insanların etkinliklerini bit eşin ağında daha opak hale getirmek için alabilecekleri önlemler vardır.

İşlem ücretleri miniktir

Bankanız, uluslararası transferler için £ 10 ücret talep edebilir. Bitcoin yok.

Hızlıdır

Her yere para gönderebilirsiniz ve bit eşin ağında ödeme işlemi yapılır.

Bu inkar edilemez

Bitkocular gönderildiğinde, alıcı size döndürmezse onları geri almak mümkün değildir. Yani, teoride kendisi için çok şey var. Pratikte bu nasıl işe yarıyor? Bitkocuların nasıl mayınlandığını bir bit eşik hareketinin oluşması durumunda ne olduğunu ve ağın her şeyi izlediğini öğrenmek için daha fazla bilgi edinmelisiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap