Çekilen Fotoğrafların Yerini Bulun

0
3724

Buradaki web sitelerinin yardımıyla, bir fotoğrafın çekildiği yeri kolayca bulabilirsiniz. Bu yalnızca, söz konusu fotoğrafın coğrafi olarak Exif verilerinde (Exif Data) depolanmışsa çalışır. Tüm modern dijital kameralar, DSLR, Action Camera veya akıllı telefon’un kamerası olan fotoğraflarda konum koordinatlarını yerini verir.

Bu web sitelerine bir fotoğraf yüklediğinizde, o fotoğrafın Exif verilerini analiz eder ve koordinatları ararlar. Fotoğrafınız verileri koordine ederse, haritadaki bu koordinatları eşler. Bu şekilde, fotoğrafın nerede çekildiğini kolayca bulabilirsiniz. Bu web sitelerinden bazıları fotoğrafınızın konum verilerini kaldırmanıza, değiştirmenize de olanak tanır.

Pic2Map, fotoğrafınızı yükleyebileceğiniz ve alındığı yeri görebileceğiniz ücretsiz bir web sitesidir. Fotoğrafınızı bu web sitesine yüklediğinizde, fotoğrafı gizli tutmak için bir seçenek sunar. Fotoğrafı kontrol ederseniz, Pic2Map fotoğrafınızı ve konumunuzu gizler, aksi takdirde arama motorlarında indekslenebilir. Gizliliğiniz hakkında endişeleriniz varsa, bu site iyi bir seçenektir.

Fotoğrafı yüklediğinizde, Exif verilerini analiz eder ve haritadaki koordinatları çizer. Haritanın sol tarafında, fotoğrafınızla birlikte bazı bilgileri gösterir. Kamera modeli, tarih, adres, şehir, ilçe ve koordinatları listeler. Tam Exif verilerini de görüntüleme seçeneği vardır.

Bu fotoğraf konum bulucu web sitesini buradan deneyebilirsiniz.

Photo-Location bir fotoğrafın yerini bulmak için başka bir ücretsiz web sitesidir. Fotoğrafınızı bu web sitesine yüklemeniz yeterlidir ve haritadaki konumu çizecektir. Aynı zamanda bu koordinatlara karşılık gelen bir adresle birlikte o yerin koordinatlarını gösterir.

Fotoğrafınızın konumunu bulmanın yanı sıra, bu web sitesi fotoğrafa bu konumu metin olarak eklemenizi sağlar. Bu koordinatları / adresleri fotoğrafınıza ekleyebilir ve metin boyutunu, rengini ve konumunu özelleştirebilirsiniz. Konum verilerini buradan fotoğrafınızdan kaldırabilir veya yeni özel konum verileriyle değiştirebilirsiniz. Konum verilerini kaldırdığınızda, değiştirdiğinizde, fotoğrafınızın Exif verilerini günceller ve güncellenmiş fotoğrafı indirebilirsiniz.

Bu fotoğraf konum bulucu web sitesini bir deneyeyin.

 GeoImgr web sitesinin sunduğu özellikler Fotoğraf-Konum ile aynıdır. Fotoğrafınızı buraya yükledikten sonra, fotoğrafınızın meta verilerini analiz eder ve fotoğrafın çekildiği yerin Enlem ve Boylam koordinatlarını gösterir. Ayrıca bu koordinatları harita üzerinde çizer.

Koordinat alanları burada düzenlenebilir. Araçlar, bu koordinatları değiştirebilir ve fotoğraf meta verilerini güncelleyebilirsiniz. Koordinatları değiştirmek için değerlerini doğrudan değiştirebilir veya harita üzerinde bir konum seçebilirsiniz. Konum koordinatlarını değiştirdiğinizde, bu web sitesi size güncellenmiş fotoğrafı indirme seçeneği sunar.

Bu fotoğraf konum bulucu web sitesini denemek için buradan bakabilirsiniz.

MetaPicz ücretsiz bir online fotoğraf meta veri görüntüleyici sitesidir. Meta veriler bir fotoğraf hakkında çok fazla bilgi içeriyor. Kamera bilgisi, konum bilgisi, Exif, telif hakkı bilgileri ve daha fazlasını içerir. Fotoğrafınızı bu web sitesine yüklediğinizde, fotoğrafınızın meta verilerini analiz eder ve çeşitli bölümlere ayırır. Bir fotoğrafın konumunu, buradaki konum bölümünün altında kolayca bulabilirsiniz. Konum bölümü, haritadaki fotoğraf konumunu, konum koordinatlarını ve deniz seviyesinden yüksekliği gösterir.

Bu fotoğraf konum bulucu web sitesini buradan deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz