1. Ana Sayfa
 2. Dijital Kültür

Excel ile Miladi Hicri, Hicri Miladi Tarihe Çevirelim

Excel ile Miladi Hicri, Hicri Miladi Tarihe Çevirelim
+ - 5

Excel sayfası ile Miladi Hicri, Hicri Miladi tarihe çevirme tablosunu yazı sonundan indirebilirsiniz. İnternet ortamında benzerlerinden farklı bir Excel çalışma sayfasıdır. Bu dosya Excel ortamında çok kısıtlı sayıda olması bunu bir nebze daha da anlamlı hale getirdiği düşüncesindeyim. Excel Miladi Hicri, Hicri Miladi Tarih Çevir tablosunun Makro, VBA kodlarına açık bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Excel Miladi Hicri, Hicri Miladi Tarihe Çevirme İşlemi

Miladi tarihi Hicri tarihe çevirmek için; Excel A2 hücresine tarihi; 31.7.1977 olarak yazın. B2 hücresinde; 14/8/1397 – Pazar şeklinde görünür. C2 hücresinde 14 ŞABAN 1397 – Pazar şeklinde görünür.

Hicri Miladi tarihe çevirmek için; A5 hücresine 15.4.1397 yazın. B5 hücresinde; 5/4/1977 Salı ve C5 hücresinde 5 NİSAN 1977 – Salı şeklinde görünür.

Excel ile Miladi Hicri, Hicri Miladi Tarihe Çevirelim Açıklama

Tarihleri ister “.” ister “/” ile ayırarak yazabilirsiniz.
Gün ve ayı tek basamaklı yazabilirsiniz.
Yılın yine dört basamaklı sayı olarak yazılması gerekiyor.

Yazacağınız tarihi A1 hücresinde varsayarsak; Hicri Takvim tarihinden Miladi takvim tarihine gg/a/yyyy – gggg formatın da dönüştürmek için;Herhangi bir hücreye =HM(A1)

Hicri Takvim tarihinden Miladi takvim tarihine gg aaaa yyyy – gggg formatında dönüştürmek için; Herhangi bir hücreye =HMAY(A1)

Miladi Takvim tarihinden Hicri Takvim tarihine gg/a/yyyy – gggg formatın da dönüştürmek için; Herhangi bir hücreye =MH(A1)

Miladi Takvim tarihinden Hicri Takvim tarihine gg aaaa yyyy – gggg formatın da dönüştürmek için; Herhangi bir hücreye =MHAY(A1)

Fonksiyonlarını yazabilirsiniz.

Excel ile Hicri Takvimi Miladi Takvime Çevirme Tablosunu aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Excel Miladi Hicri, Hicri Miladi Tarih Çevirme

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. İiyi günler
  elinize emeğinize sağlık. çok işime yaradı ancak, fonksiyon sonucunda tek haneli rakamların önüne sıfır (0) koyabilir miyiz?

  • 12 ay önce

   Merhabalar Reşit bey.

   Dosyayı hazırlayan arkadaşa geri dönüş yaptım. Eğer başına sıfır eklenirse dosyayı güncelleyip ekleyeceğim. Yorum altına size bilgi vereceğim.

 2. hocam araya araya bir hal oldum ellerinize saglık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.