Excel Parçaal, Sağdan ve Soldan Formülleri

0
3414

Excel ile oldukça haşır neşir iseniz hatta işinizin, hayatınız bir parçası ise mutlaka Sağdan, Soldan ve Parça al işlevlerinin nasıl kullanabileceğimizi adım adım bilmeliyiz.

Belirli bir hücrede bir dize sadece ilk birkaç basamak veya karakter alma illaki gerek duymuşunuzdur. Belki de bir hücre sütunundaki son üç karaktere ihtiyaç duyuyordunuz.  Microsoft Excel, verileri işlememize olanak tanıyan birçok etkili işlev sunar. Bunlardan en yaygın olarak kullanılan; SAĞDAN, SOLDAN, PARÇAAL işlevleri vardır.

İşin aslı bize gelen Excel tablosunda işe yaramaz bilgiler ve karakterler varsa, oldukça fazla ve satır ve sütunla doluysa, temizleme ve biçim temizle fazla zamanımızı aldığı bize oldukça uğraştırır. Bu işi sağdan, soldan, parçaal formülleri kullanıp yapabiliriz.

Excel SAĞDAN Formülü

=SAĞDAN(A2;16-12)

Belirlediğimiz bir hücrede metin, sayı gibi verileri sağ taraftan başlayıp istenilen karakter sayısı kadar sağdan alır.

Bu işi daha iyi kavramak için yazı sonundan Excel Sağdan, Soldan, Parçaal Formül çalışma sayfasını indirip bu tablo üzerinde alıştırmalar yapabilirsiniz.

Excel SOLDAN Formülü

=SOLDAN(A2;16-11)

Yine belirlediğimiz hücrede verileri sol taraftan başlayıp belirtilen veri karakter sayısı kadar soldan alır.

Excel PARÇAAL Formülü

=PARÇAAL($A2;SÜTUN()-1;1)

Seçtiğimiz hücrede istenilen noktadan istenilen karakter sayısı kadar parçasını alır.

Excel Parçaal, Sağdan ve Soldan Formülleri çalışma sayfasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Excel Parçaal, Sağdan ve Soldan Formülleri İndir

Excel Raporlarınız İçin Renkleri Paletleri Siteleri

http://www.paletton.com

Paletton.com, ücretsiz, ancak sitenin her iki tarafta sade reklamları var ve çalışma alanının solunda ve sağında. Ana kontrol alanı, bir renk tekerleğinde tıklayıp sürükleyebileceğiniz küçük daireler kullanır. Tekerleğin üstündeki kontroller, paletinizin tek renkli, bitişik (3 renk), üçlü (3 renk) veya dört (4 renk) olup olmadığını seçmenize izin verir.

http://web.colorotate.org

Colorotate.org, ücretli bir site ama zengin bir ücretsiz yelpazesi bulunmaktadır. Serbest alan, başkaları tarafından oluşturulan çeşitli renk paletlerine sahiptir ve tek tek renkleri ayarlamak için bir renk konisi kullanabilirsiniz. İşaretinizi bir kontrolün üzerine getirdiğinizde, kısa bir gecikmeden sonra kontrolün ne yaptığını söyleyen bir araç ipucu alırsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz