VirtualBox için Linux Sanal Makineleri İndirin

0
3732

Linux’u ilk olarak on bir sene evvel tanıştım. Ara ara masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarıma kurdum. İlk işletim sistemim Ubuntu oldu. Daha sonra, OpenSUSE’ya taşındım ve Debian, Fedora gibi birçok dağıtımı denedim, nihayet şimdi birincil işletim sistemim olarak Ubuntu kullanıyorum. Geçmişte, Oracle VirtulaBox veya VMWare’in farkında değilimdim. Dizüstü bilgisayarımı ve Masaüstünü ayda dört ila beş kez biçimlendirdim ve farklı Linux işletim sistemleri ile oynadım. Bu gerçekten çok zaman alıcı ve sistemi biçimlendirmeden bir işletim sisteminin nasıl test edileceğini bilmiyordum.

Bir gün arakadaşlarımdan biri bana VirtualBox ve VMWare gibi herhangi bir Sanallaştırma programını kullanmamı önerdi. Bu araçların Host OS’yi biçimlendirmeden seçtiğiniz işletim sistemlerinin çoğunu yüklemenize ve kurmanıza yardımcı olacağını söyledi. Mutlu olduğumu hissettim ve hemen VirtualBox’ımı dizüstü bilgisayarıma kurdum ve çeşitli Linux dağıtımlarını test etmeye başladım. Farklı işletim sistemlerini test etmek isterseniz bu araçlar gerçekten yararlıdır.

Bu yöntem bana çok yardımcı oldu. Yeni bir işletim sistemini test etmek için her zaman Laptop / Desktop’umun formatını yapmak zorunda değilim. Benim gibi biriysen, senin için iyi haberlerim var. Tüm popüler Unix / Linux Sanal makinelerini bulmak ve indirmek için ideal bir yer olan OSBox’lar ile tanışın. İsteğiniz herhangi bir VM’yi indirip kullanmaya özgürsünüz.

Osboxes.org, Bilgisayar bilimleri öğrencisi  olan Umair Riaz tarafından kuruldu ve yönetildi. Ağlarda uzmanlaşmış ve ayrıca NoobsLab adı verilen başka bir web sitesini yayınlıyor . Adından da anlaşılacağı üzere NoobsLab, özellikle yeni başlayanlar için açık kaynaklı ve Linux ile ilgili materyalleri her gün yayınlıyor. OSBox’ların arkasındaki fikir sanal makineleri sunmak ve böylece herkes ev sahibi işletim sisteminden bağımsız olarak onu indirip kullanabilmektir. Bazı insanlar (başka işletim sistemini kullananlar) Linux’a geçiş yapmadan önce Linux’u denemek isteyebilir, bazıları basitçe kendi sistemlerini çift önyükleme yapmak istemiyor ya da bir takım donanım sorunları yaşıyor ve bazıları Linux kullanıyor aynı zamanda diğer dağıtımlar üzerinde de çalışırlar. İşte bu yüzden  osboxes.org doğdu.

Osboxes.org 32bit ve 64bit her iki mimari için ücretsiz olarak Unix / Linux konuk işletim sistemlerini kullanıma hazır olarak sunar. Şu anda, OSBoxes 30+ Linux / Unix dağıtımı sunuyor, ancak yakın gelecekte listeye daha fazla ekleme yapabilirler. Bazı VM’leri denemek ister misiniz? Daha sonra bunları aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

VirtualBox iso dosyasını aşağıdaki linkten indirin

http://www.osboxes.org/virtualbox-images

VMware iso imaj dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://www.osboxes.org/vmware-images

VirtualBox ve VMware için kullanılan tüm görüntülerin aynı kullanıcı adı ve parolası var. Buradan indirdiğiniz sanal makineye giriş yaptıktan sonra ‘kullanıcı adı’ ve ‘şifre’ ‘yi değiştirebilir veya yeni kullanıcı oluşturabilirsiniz.

Kullanıcı adı – osboxes

Şifre – osboxes.org

Kök kullanıcı hesabı için:

Şifre – osboxes.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz