1. Ana Sayfa
  2. Dijital Kültür

Excel’de Makro’yu Etkinleştirelim

Excel’de Makro’yu Etkinleştirelim
0

Excel’de, Visual Basic for Applications ya da VBA, kısaca; Excel ve diğer Ofis programlarının programlama dilidir. Excel’de, makro ile Excel’deki bir çok işi makro yazıp çok kısa yoldan otomatik yapabiliriz.

Excel’de Makroyu Etkinleştirme

Microsoft Excel 2016 ile anlatımı yapıyorum. Microsoft Excel 2007 sürümlerinden sonra aynı yöntemle de Makro etkinleştirme işlemini yapabilirsiniz.

Excel çalışma sayfasını açtığımda Makro ile iş yapacağımdan, eminin birçoğumuzun Excel çalışma sayfasında Hızlı Erişim Araç Çubuğunda, Gelişmiş sekmesi olmaya bilir. Bu yüzden Gelişmiş sekmesi, Makroyu etkinleştirmek için gerekli.

Hızlı Erişim Araç Çubuğunda, Gelişmiş Sekmesinde Gösterme

Excel’de Dosya sekmesinde sekmesi üstünde sağ tıklayıp Şeridi Özelleştir tıklayın. Açılan ekranda ekranın sağ tarafında, Şeridi Özelleştir, Ana Sekmeler kısmının altında Geliştirici onay kutusunu işaretleyip, Tamam‘a tıklayın. Hızlı Erişim Araç Çubuğunda, Gelişmiş Sekmesi gözükür. Excel’de Makroları Etkileştirme işlemi bitmiştir.

Makroları etkinleştirmek için güvenlik düzeyini ayarlama yapmamız gerekir.

Makroları Güvenlik Düzeyini Ayarlama

Geliştirici sekmesine tıklayın. Makro Güvenliği kısmına tıklayın. Açılan ekranda Makro Ayarları kısmının altında, Tüm makroları etkinleştir (önerilmez; tehlikeli olabilecek kod çalıştırabilir) seçip Tamam tıklayın.

Önemli: Zararlı bir kodun çalışmasını engellemek için, makroda yaptığınız işlemler bittikten sonra Makroları devre dışı bırakın ve Makro Güvenliği, Makro Ayarları kısmında her hangi bir seçeneğe seçin.

Yazar Hakkında

Yorum Yap