Silinemeyen Hayatlarımız

0
1479

İster kişisel bilgilerinizi tehlikeye sokacak veri ihlali olsun isterse hayatınızı yöneten sosyal medyaya hesabınız olsun veya iş hayatınız ya da kamu olsun veri ihlalinden mutlaka kurtulma aklınızın bir köşesinden en azından bir kere geçmiştir. Sosyal medya siteleri bilgilerimizden para kazandıkça artık hesaplarımızı silmeyi zorlaştırıyor. Sosyal medya şirketleri, çok uluslu şirketler kendilerini bize karşı saplantı yaptılar.

Sosyal medya hesaplarını silmeyi, hayalini bile kurmak istemeyiz.

Evet, sosyal medya günlüğümüz, fotoğraf albümümüz ve hatta geçimimizin çok ufak bir parçası bile oldu. Hayatımın bir kısmının temelini oluşturuyor. Hepsini tek seferde kaybedemeyiz dimi? Hatta bir tanesini bile silmeyi, her ne sebeple ne olursa olsun nerdeyse göze alamayız.

Baştan İlk Hayatımız;  Çevrimdışı Hayatımız Vardı…

Sabah kalktığımda ilk yaptığım şey saat kaç olduğuna bakmak ve sonrada gökyüzüne hava masmavi boyanmış mı bakardım.

Komşumuz Ayşe teyze gidin burada top oynamayın başka yerde oynayın. Hastam var, cam kırılır, domateslere, biberlere top vurur.

Sonraki Hayatımız; Çevrimiçi Hayatımız Var

Sabah kalktığımda ilk yaptığım şey saat kaç olduğuna bakmak ve sonrada gökyüzüne hava masmavi boyanmış mı bakmayalı sanki yıllar olmuş. Artık her sabah yaptığım ilk şey sosyal medya hesaplarımı, Instagram, Twitter ve Snapchat’i bakıp, yarı uykulu yarı uyanık bakıyorum. Kim fotoğrafı yüklemiş, hangi hashtaglar ve siyasi çekişmeler, kaoslar ve daha fazla ne var onlara bakıyorum…

Eminim birçoğumuz okul yıllarımızda matematiği sevmezdik… Sosyal medya ile sayılar bende bağımlılık oldu. Instagram’da beğeni kalpleri çoğalması beni mutlu ediyor. Hatta hayatımın zaman zaman en kötü hadiselerimi bile unutturuyordu. Böyle yaşamaya nereye kadar devam edebilirim ve hayat hep sosyal medya ile asla devam etmeyecek…

Tüm hayatımın önemli anları sosyal medya olmamalı. Yeni hayatım, çevrimiçi yaşamım beni artık daha değiştirecek kendimle ve ailemle insanlarla iletişim kurmalıyım. Bazı arkadaşlıklarımın internet çevrimiçi insan olduğunu kabullendim. Sosyal medya profil olmadan internet toplumun da olmamak zor olabilir. Sosyal medya hatırlatmalar olmadan artık hiç kimse doğum günümü hatırlamaz olur.

Şu da aklıma geldi. Ayşe teyze gidin buradan top oynamayın sesleri yok. Hastalar yok. Şangur, şungur cam kırılma sesleri gelmiyor. Top oynayan çocuklar nerede?! Hepsi Pubg oynuyorlar…

Fotoğraflar, videolar, bilmem kaç karakter sayısı hayatıma sığmaz öğrendim. Bir sabah uyandım ve gökyüzüne hava masmavi boyanmış demenin zamanı geldi. Tüm oturumları kapattım ve çevrimiçi olmak, bir kaç cigabayt’a, piksellere, karmaşık kodlara, profil kapağı, iki üç yüz karaktere asla sığmaz, sığdırmamalıyım.

Çevrimdışı Olmazsak Başımıza Gelecekleri Bir Hayal Edelim…

Çevrimdışı olmazsak başımıza gelecekleri bir hayal edelim… Aşağıdaki yazdıklarımız başınıza 2021 yılı 13 Mart günü gelecektir.

2021 Mart ayı ikinci haftasına gelindiğinde dünya nüfusunun % 85’i bir uzak doğu Asya ülkesinden geliştirilen ve tüm dünyaya ihraç edilen yapay zeka tabanlı kontrollü sistemler tarafından kontrol altına alınmaya başlanır. İnsanları haftanın yedi günü yirmi dört saat gözlem altında tutulmaya başlanır. Her hareketi izlemeye başlanır.

Dijital çağ ile köleleştirilen insanlık. Teknoloji, insanların görüşleri anlamaya çalışmadıkları, kamusal söylemi zayıflatan ve azınlık görüşlerine öfke ve saldırılar alabilen bir zorbalık ortamına olanak sağlıyor.

İnsanların Düşündüklerini Biliyorlar

Hayal edilebilecek her şeyin çok ötesinde, hesapsız siyah kutu algoritması ile insanların artık ne düşündüğünü biliyorlar.

Özgürlüğü koruması gereken kurumlar bunu yapamıyor. Çok az sayıda insan sosyal medya hesapları kullanıyor.

Gerçek Bilgiyi Çok Az İnsan Bilir

Büyük teknoloji şirketlerinin sahipleri dışında gerçek bilginin ne olduğu ve ne olmadığı hakkında tam bir güvensizlik içinde girilmiştir. Şeffaflık olmadığı için teknoloji ve yeni dijital çağ atom bombası olacak ve bireylerin hayatını altüst edecek. İnsanlar şu anda birbirlerine karşı çok daha az medeniler.

İnsanlık Konuşmaz

İnsanlar günde on kez, yüz kez, bin kez kez mesaj atarlar ve asla telefonda konuşmazlar.

İnsanların birbirlerine radikal bir yabancılaşmaya yol açar. İnternet nefret grupları birçok çıkarcı unsurlar için kullanılamaya başlanır.

Sosyal Medya Hesaplarını Silen Siteler

JustDelete.Me

Sosyal medya hesaplarınızı silmek için direkt linklerini verir. Aşağıdaki siteyi de kullanabilirsiniz.

https://justdeleteme.xyz/tr

Sosyal medya hesabınızı silmek için direkt linklerin dizinleri başka bir hizmettir.

Accountkiller.com

Sosyal medya hesap kapatmayı kolaylaştırmak için doğrudan bağlantılar ve silme talimatları toplar. Profilinizin silinmesine izin vermeyen sitelerden kurtulabilirsiniz.

Asla unutmayın, sosyal medya hesaplarınızı silseniz bile bu şirketler gizlilik politikasında birçok veriniz İnternet ortamında kaldırmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz