1. Ana Sayfa
  2. Dijital Kültür

Sosyal Medya Profilinde Sahte Resim Olup Olmadığını Öğrenin

Sosyal Medya Profilinde Sahte Resim Olup Olmadığını Öğrenin
0

Sosyal paylaşım ağlarında, kiminle konuştuğun konusunda daima uyanık olman gereken çok aldatmacadır. Kurbanlarını çekmek için sosyal ağ hesaplarında sahte resim kullanan çok insan var. Ancak birçok durumda, bu sahte hesaplar profil görüntülerinde ters görüntü araması yapılarak kolayca kontrol edilebilir.

Ters görüntü arama, (Reverse Image Search) Google ve Bing dahil olmak üzere tüm ana arama motorları tarafından sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bing aramasında ilk defa 2014 yılında başlatıldıklarında ”Image Match” olarak adlandırılıyordu. Fakat şimdi onlar “Search by Image” olarak yeniden adlandırdı ancak işlevsellik yine aynı.

Yapmanız gereken ilk şey, araştırmak istediğiniz görüntüyü bilgisayarınızda indirmek veya üzerine sağ tıklayın ve URL’sini panoya kopyalamaktır. Bu işlem tamamlandıktan sonra, Bing resim aramasına ( https://www.bing.com/images/ ) gidip, web sitesinin tamamen yüklenmesini bekleyebilirsiniz. Ardından, arama metni alanını (burada arama yapmak için bir şeyi yazdığınız yerden) tıklayın ve yanındaki küçük bir kamera simgesi görürsünüz. “Resim Arama” seçeneklerini açmak için bu simgeyi tıklayın.

Temel olarak, yalnızca iki seçeneğiniz vardır. bilgisayarınızdan bir resim yükleyin veya resmin URL bağlantısını kopyalayıp yapıştırın. Seçeneklerin herhangi birini seçebilirsiniz, ancak çoğu durumda URL kopyalama yapıştırması çok daha hızlı seçenektir. Bazen Bing sunucuları resmi URL’den alamaz; çünkü gizli haldeyken bu durumda resmi ilk önce indirmeniz ve ilk seçeneği kullanarak Bing resim aramasına yüklemeniz gerekir.

Bu seçeneklerden herhangi biriyle devam edin, resmi ve bununla ilgili diğer yararlı bilgileri gösterecektir. Bu görüntünün veya bu görüntünün ufak bir değişikliğinin bulunduğu tüm web sayfalarını bulacaksınız. Birisinin Facebook veya twitter profilinde sahte bir resim kullandığını bilmek istiyorsanız bu gerçekten çok kullanışlı bir özelliktir.

Bir görüntünün orijinal yerini bulmaya çalışırken asla yanlış yapamazsınız. Bir webmaster veya yazar iseniz, bir imajın yetkilendirilmeden kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek her zaman en iyisidir. Daha da önemlisi, eğer görüntü bir yazar olarak size ait ise, sizden izinsiz kullanıldığı ve nereden alıntılandığını gösterebilir.

Herkesin Twitter hesabını kelimelerle analiz edin

tweetsrepeat.com/turkey

En İyi Ters Görüntü Arama Motorları aşağıdan bakabilirsiniz

reverse.photos

tineye.com

Pinterest Visual Search Tool

Image Identify by Wolfram

İphone Ters Görüntü Arama Uygulaması

veracity

Tarayıcılar İçin Eklentiler / Uzantılar

Google Reverse Image Search

TinEye

Yazar Hakkında

Yorum Yap