Google search engine
Ana SayfaDijital KültürBilgisayar Ağlarında Kullanılan Kablo Türleri

Bilgisayar Ağlarında Kullanılan Kablo Türleri

Bilgisayar ağlarında kullanılan kablo türleri üç genel sınıfı vardır.

Koaksiyel kablo, bükümlü çift ve fiber optik kablo.

Koaksiyel kablo popülaritesinin azalıyordu ancak kablo modem çözümleri ile bir miktar geri dönüş yapıyor.

İki tür fiber optik kablo vardır.

Çok modlu fiber ve tek modlu fiber. Twisted pair, bilgisayar ağı kablolarının en yaygın türüdür. Bükümlü çift telin özlü empedans değerine göre ve ekranlanmış mı yoksa korumasız mı olmak üzere sınıflandırılabilir. Günümüzde kullanılan en yaygın bilgisayar ağı kablolaması, 100 ohm özünürlükte emniyetsiz bükülmüş çifttir.

Bükülmüş çift kablo (Twisted Pair)

Bu genellikle ağda kullanılır. Çapraz karışmayı önlemek için kullanılır, yani elektrik akımı geçildiğinde çiftlerin oluşturduğu gürültüyü önler. In Twisted çift kablo çiftleri birbirine tam tersine manyetik alan üretmek ve çapraz geçiş efektini önlemek için birlikte bükülür. Sadece yaklaşık 100 metre mesafe kapsar.

Bunlar iki tip bükülmüş çift kablo:

  1. Korumasız bükümlü çift (UTP) kablo

UTP kablosundaki sekiz bakır telin her biri bir izolasyon malzemesi ile kaplanmıştır. Elektromanyetik parazit (EMI) ve radyo frekanslı parazit (RFI) etkisini sınırlar. UTP kablosu, Registered Jack 45 (RJ-45) konektörü kullanılarak takılmıştır.

UTP kablosunun yüklenmesi kolaydır ve diğer ağ ortamlarına göre daha ucuzdur. Bu nedenle büyük ağ mimarilerinin çoğunu kullanılır.

Bükülmüş çift kabloların kullanılmasında dezavantajlar da vardır, UTP kablosu diğer türde ağ ortamlarına göre elektriksel gürültüye ve parazite daha yatkındır ve sinyal yükseltmeleri arasındaki mesafe UTP için koaksiyel ve fiber optik kablolardan daha kısadır.

UTP kablolarının türleri aşağıdaki gibidir: –

Kategori 1-Telefon iletişimi için kullanılır. Verilerin iletilmesi için uygun değildir.

Kategori 2 – 4Mbps’ye kadar hızlarda veri aktarma.

Kategori 3 – 10BASE-T ağlarında kullanılırken, 10 Mbps’e kadar olan hızlarda veri iletir.

Kategori 4-Token Ring ağlarında kullanılır, 16 Mbps’e kadar hızlarda veri iletir.

Kategori 5 – 100 Mb / s’ye kadar hızlarda veri gönderin.

Kategori 5e-1000 Mbps’e (1 Gbps) kadar çalışan ağlarda kullanılır.

Kategori 6 – Tipik olarak, Kategori 6 kablosu 24 Amerikan Kablo Göstergesi (AWG) bakır telin dört çiftinden oluşur. Kategori 6 kablosu şu anda UTP için en hızlı standarttır.

2.Sıvı Bükümlü Çift (STP) Kablosu

Ekranlanmış bükümlü çift (STP) kablo, ekranlama, iptal ve tel bükme tekniklerini birleştirir. Her tel çift metalik bir folyo ile sarılır. Sonra dört çift metal folyo ile sarılır. Çapraz geçiş, EMI ve RFI etkisini sınırlar.

STP kablosu için özel olarak oluşturulmuş bir STP konnektörü kullanılarak kurulur. Ancak UTP’nin kullandığı aynı RJ konektörlerini kullanabilir.

Daha sonra UTP kablosu daha pahalı ve daha az kullanışlı UTP.

Koaksiyel kablo (Coaxial Cable)

Koaksiyel Kabloların birbirine konsantrik iki telleri vardır. Merkezde tel iletken, folyo kalkan adı verilen çevresel bir dış iletkenden ve bu iletkenleri ayıran dielektrik ve izolasyon ortamından oluşur. Dış iletken bir dış cekette korunmaktadır.

Daha sonra bükülmüş kablo ve daha az fiber optik kablo daha pahalıdır ve tekrarlayıcıların yardımı ile daha fazla mesafe kaplar. Tekrarlayıcı, düğüm arasındaki yüklü sinyalleri yeniden canlandırarak maksimum 500 metre kapsar. Veri iletişimi DOCSIS için kablo TV endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir (BNC) British Navel Bağlayıcısı kullanılarak kurulur. 10 ila 100 Mbps hız sağlayabilir.

Fiber optik kablo (Fiber Optic Cable)

Fiber Optik kablo diğer herhangi bir kabloya kıyasla daha pahalıdır, ancak ağ endüstrileri için uygundur. GB / sn’lik bir hızda veri aktarabilir. Elektromanyetik alanlardan etkilenen herhangi bir neden yoktur.

Fiber Optik kablo, daha sonra İnsan Saçından daha ince olan camdan yapılmıştır. Çekirdek ve kaplamanın poliimid ile kaplanması. Çekirdek ve kaplama, verilerin fesih sonuna kadar kaybettirilmeden aktarılan toplam iç yansıma oluşmuştur. Işık hızı ile 10 KM’ye veri aktarımını sağlayabilir.

Ancak ev ve küçük bina için maliyet nedeniyle bu tür ağları desteklemek hala mümkün değildir.

Fiber Optik Kablo, SC-PC, APC-PC konektörünü kullanır.

Kablosuz iletişim

Kablosuz iletişim, verileri ağ cihazları arasında iletmek için Radyo Frekans Sınırları (RF) veya Kızılötesi (IR) sinyalini kullanır. Böyle bir tür iletişim kurulması için Kablosuz Erişim Noktası gereklidir ve bu gereklidir.

Kablosuz iletişim için her cihazın bir Kablosuz Adaptörü veya Kablosuz NIC kartı olmalıdır. Tüm sinyaller, havada, 9 Kbps / t0 54 Mbps hızla geçer. Kablosuz iletişim menzili kablosuz erişim noktasına göre değişiklik gösterebilir.

Kablosuz iletişimin bazı uygulamaları:

Hücresel bir telefon kullanarak İnternet’e erişme.

Uydu üzerinden bir ev veya iş İnternet bağlantısı kurma.

Bilgisayar için kablosuz klavye ve fare kullanma.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

gürkan baki mendeş on Excel İle Telefon Rehberi Yapın
AHMET MAVİYILDIZ on Excel İle Telefon Rehberi Yapın