Fotoğrafların Exif Görüntüleyen Siteler

2
9307

2012 yılında bir gazetecinin fotoğrafından Exif verilerine dayanarak bir Orta Amerika ülkesinde tutuklandı. Exif’in başlangıçta bir izleme özelliği olarak kullanılması tasarlanmamıştır. Bazıları kötü amaçlarda kullanmıştır.

Fotoğrafçılar için Exif verileri değerli bir bilgidir. Belli bir Exif verisini okuyarak, fotoğrafçılar, gördükleri fotoğrafı çeken fotoğrafçı tarafından kullanılan kamera ayarlarını anlayabilirler. Exif’in kendisi, çoğu dijital kamera markası tarafından kullanılan fotoğraf meta verilerinin en yaygın formatıdır. Exif Değiştirilebilir Görüntü Dosyası Formatı anlamına gelir.

Exif verileri genellikle fotoğrafı çekmek için kullanılan kamera ayarlarının temel bilgilerini içerir. ISO’dan, deklanşör hızını diyafram açıklığı vb. bir çok bilgiyi içerirler. Ayrıca, Exif verileri ayrıca belirli bir fotoğrafın çekildiği tarih, kamera modeli ve daha fazlası hakkında bilgiler içerir. Bu yüzden Exif, normalde Exif verilerini gördükleri fotoğrafların meraklısı olan fotoğrafçılar için çok önemlidir. Ayrıca her fotoğraf çeken insan için de öğrenilmesi gerekn bilgiler mevcuttur.

Windows, Mac ve çoğu Linux dağıtımının düzenli dosya yöneticisi, bir fotoğrafın Exif verilerini ”Özellikler” (veya benzer) seçeneğiyle görüntüleyebilecek kapasiteye sahiptir. Öyle olsa bile, bazı fotoğrafçılar bazı nedenlerden dolayı fotoğrafın Exif verilerini görüntülemek için online siteleri kullanmayı tercih ediyorlar.

exif-viewer.com

Fotoğrafların Exif verilerini kontrol etmek şu adımları yapalım:

http://exif-viewer.com giriş yaptıktan sonra internet ortamından bir fotoğrafın exif bilgileri görmek istiyorsanız; sitenin ” Image Url ” yazan kısma fotoğrafın olduğu sitedeki ( Google fotoğraflar, imgur, tumblr, pinterest,İnstagram vb. ) resim URL’sini kopyalayın.

Ekranın altında ” Show Exif ” kısmına tıklayın.

Tek ekranda altalta fotoğrafın exif görüntü bilgileri aşağıya doğru listeli bir şekilde gözükür.

Fotoğrafların exif görüntülerini bilgisayarınızdan yada telefonuzdan görmek istiyorsanız aynı ekranda bu sefer ” Gözat… ” kısmından fotoğraf seçin.

” Show Exif ” kısmına tıklayın.

Ekranda, alt kısımda fotoğrafın exif bilgileri görüntüleneçektir.

onlineexifviewer.com

Onlineexifviewer muhtemelen bu listedeki en basit araçtır. Sadece bir fotoğraf yüklemeye izin verilir. Ancak, bu listede bulunan diğer araçlar gibi, onlineexifviewer da tercih ettiğiniz fotoğrafın Exif verilerini doğru şekilde görüntüler.

exifdata.com

Adından da anlaşılacağı gibi, belirli bir fotoğrafın Exif verilerini görüntülemek için exifdata’yı kullanabilirsiniz. Araç ayrıca, 20MB’den daha küçük bir fotoğraf boyutunu yüklemenizi sağlayan basit bir işlemdir. Exif verileri düzgün bir şekilde görüntülenir, okunmasını kolaylaştırır. İzin verilen dosya uzantıları JPG, PNG, TIFF, GIF ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Fotoğrafların Exif görüntülerini görmek için aşağıdaki siteleri de kullanabilirsiniz.

http://www.viewexifdata.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz