1. Ana Sayfa
  2. Dijital Kültür

Fotoğraflarda Exif Verilerini Kaldıralım

Fotoğraflarda Exif Verilerini Kaldıralım
0

Fotoğraf makineniz veya telefonunuzla bir fotoğraf çektiğinizde, daha sonra görüntünün özelliklerinde görüntüleyebileceğiniz EXIF ​​meta verilerini kaydeder. Bu şeylerin çoğu sıradan ve aslında, sadece coğrafi konum verileriyle ilgileniyorsunuz öğrenebilirsiniz.

Fotoğraflarınıza eklenecek EXIF ​​meta verilerini durduramazsınız. Ancak, coğrafi etiketlemeyi yalnızca kameranızda veya kamera uygulamanızda kapatarak önleyebilirsiniz. Fotoğrafınızda getotagging varsa veya tüm EXIF ​​verilerini kaldırmak istiyorsanız, bunu yaptıktan sonra yapabilirsiniz.

Windows’da Fotoğraflarda Exif Verilerini Kaldırma yapmak için beraber aşağıdaki yazdığım işlemleri uygulayalım.

Windows’ta EXIF ​​verilerini görüntülemek ve kaldırmak için önce düzeltmek istediğiniz fotoğrafı veya fotoğrafları seçin, sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin.

Meta veri eklemek isterseniz, değerleri seçebilir ve “Ayrıntılar” ı düzenleyebilirsiniz. Meta verileri fotoğraflarınızdan çıkarmak isterseniz, özellikler iletişim kutusunun altındaki “Özellikleri ve Kişisel Bilgileri Kaldır” seçeneğini seçin.

Özellikleri Kaldır iletişim kutusunda, fotoğraflarınızın “tüm olası özellikleri” kaldırılmış bir kopyasını oluşturabilirsiniz. Alternatif olarak, “bu dosyadan aşağıdaki özellikleri kaldır” a tıklayabilir ve ardından silmek istediğiniz her öğenin yanındaki kutuları işaretleyebilirsiniz.

EXIF’in kaldırılması akıllıca bir fikirdir, özellikle de özellikle mahremiyet bilincindeyseniz, ancak bahsettiğimiz gibi en büyük endişeniz büyük olasılıkla coğrafi konum bilgisidir. Coğrafi konum verilerinin resimlerinizde saklanması bazen hiç iyi olmaya bilir. Fotoğraflardaki meta verilerin çoğu zararsız olsa da, sizinle ilgili çok şey gösterebilir. EXIF ​​verilerini yüklemeden önce temizlemesi veya güvenli tarafta olmanız için kendinizi silerek bu işlemi yapmanız her zaman iyi bir fikirdir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap