Komut Dosyası Dilleri

0
3795

Komut dosyası dilleri , belirli görevleri otomatikleştirmek için tasarlanmış programlama dilleridir . Bir aktör gibi, komut dosyası dili de ne yaparsanız yapacaktır. Belirli programları otomatik olarak aramak ya da dosyaları tekrarlamak gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızda dolaşmaktan ve aynı şeyi tekrar tekrar yapmaktan ya da web için uygulamalar oluşturmaktan bıktıysanız, mevcut çeşitli komut dosyası dillerini kontrol etmek isteyebilirsiniz. İyi haber şu ki, programlama dilleri gittikçe nispeten öğrenilmesi kolay. Artı, tekrarlayan görevleri otomatikleştirebildikleri için bunları öğrenmek için harcanan zaman gerçekten yapmaya değiyor.

Komut dizisinin tarihi

Komut dizileri bilgisayarlar kadar uzun süren bir geçmişi vardır. Aslında, komut dosyası, ilk günlerde bir bilgisayarın geri yüklenmesinin tek yoluydu. 1950’ler ve 60’lı yıllarda, programcılar ana bilgisayar operatörlerine zımbalama kartları gönderdiler ve makineler toplu modda koştular. IBM’in İş Kontrol Dili (JCL), çoğu zaman ilk betik dili dillerinden biri olarak gösterilir. Ancak, komut dosyası oluşturma dilleri işlevsel iken, tepki süresi modern bilgisayarlar kadar hızlı değildir. Sonuçları almak için genellikle bir gün geçmesi gerekiyordu.

1960’lı yıllarda etkileşimli zaman paylaşım sistemleri geliştirilmeye başlandığında, senaryo yazılabilir Shells (kabukları) uygulaması hayata geçti. En eskilerinden biri MULTICS projesiydi. Birkaç Bell Labs programcısı projeden çekildiğinde, UNIX olarak adlandırdığı kendi sistemini uygulamaya karar verdiler. Unix shells bir yenilik, bir programın çıktısını bir başka programın girdisine gönderebilme yeteneğiydi, bu da shell kodunun bir satırında karmaşık görevler yapmayı mümkün kıldı. Unix dünyasında, metinleri değiştirmek için AWK ve Sed gibi diğer kodlama dilleri de var.

Bir başka büyük betik dili olan Perl , 1987’de Larry Wall tarafından icat edildi ve 90’ların web uygulamaları oluşturmak için dünya çapında bir web patlamasında popüler oldu . Python ve Ruby gibi diğer diller de izledi.

Komut Dizaynının Kullanımı

Bir betik dili nasıl kullanıldığına dair tipik bir örnek, birçok dosyayı yeniden adlandırmaktır. Bu diller, joker desenler aracılığıyla belirli isimlerle eşleşen dosyaların bulunmasını kolaylaştırır ve dosyaları kopyalamak, yeniden adlandırmak ve silmek için ya da dosya adlarını bağımsız değişken olarak çalıştıran işlemleri içerir.

Daha önce belirtildiği gibi, komut dosyası dillerinin bir diğer önemli kullanımı, web uygulamaları geliştirmektir. Komut dosyası dilleri, bu şekilde gerçekten hızlı uygulama geliştirme yeteneklerinden yararlanırlar. C , C ++ veya Java gibi dilleri kullanmak kadar hızlı değiller, ancak Moore kanunları sayesinde işleme gücünde istikrarlı bir artış olması nedeniyle, programlayıcı zamanını bilgisayarın zamanından önce kaydetmek daha iyidir. Bu diller çok yüksek bir seviyede işlediğinden, geliştiricilerin bellek yönetimi konusundaki endişeleri yoktur. Bunun anlamı, bir sistem dili ile karşılaştırıldığında, tek bir programcı, bir betik dili kullanarak daha az kod ile çok güçlü bir uygulama geliştirebilir.

Komut Dosyası ile Ciddi Uygulamalar

Bu komut dosyası dillerinin çoğu tam teşekküllü programlama dilleri olduğundan, yapmak istediğiniz şey buysa eksiksiz uygulamalar oluşturabilirsiniz. Bunun en büyük avantajı, programınızın derlenmesini beklemek yerine, bir fikriniz varsa, bazı kodları çiğneyip sonuç alabilirsiniz. Tabii ki, kaçınılmaz hata ve böcekler içeri girdiğinde, programınızı da kolayca düzeltebilirsiniz. Bu, hızlı bir uygulama geliştirme ve yazılımın hızlı prototipi oluşturma imkanı sağlar. Bu, yeni kurulanların rakiplerinin önünde kalmak için hızlı bir şekilde yeni özellikler eklemesi gereken web üzerinde değerlidir.

Komut dosyası dilleri, genellikle C. gibi ” sistem programlama ” dillerinden ayırt edilir. Bilgisayar bilimcisi John Ousterhout (kendisi popüler bir kodlama dili uzmanı olan TCL ), IEEE Computer Magazine’de 1998’de yayınlanan ve Ousterhout’un Sistem ve programlama dilleri arasındaki ayrım. Sistem dili, maksimum verimlilik için derlenir ve tasarlanırken, komut dosyası dilleri yorumlanır ve mevcut bileşenlerin “yapıştırılması” için yapılır. Aslında, komut dosyası dillerine genellikle “tutkal dili” adı verilir.

Bununla birlikte, programcılar, mutlaka, yalnızca sistem dilleri ve komut dosyası oluşturma dilleri arasında seçim yapmak zorunda değildir. Geliştirilmiş performans için bir sistem dilinde bir uygulamanın bir kısmını veya tamamını yeniden yazmadan önce bir betik dili kullanarak bir başlangıç ​​fikri uygulayarak başlamak genel bir uygulamadır. Bir betik dili, bir eskiz defterinin bir heykeltraş için yaptığı bir programcı için aynı role sahiptir.

Neden Yazı Yazma

Sistem yöneticilerinden profesyonel programcılara ve bilgisayar meraklılarına kadar değişen teknik bilgisayar kullanıcıları, çok fazla zaman kazandıkları için komut dosyası dilleri kullanıyorlar. Öğrenme eğrisi diğer dillerden çok daha sığ ve bu, insanların bir geliştirme / derleme / hata ayıklama döngüsüyle başa çıkmak zorunda kalmadan hızlı bir şekilde üretken olmasına olanak tanır. Bu, onları sersemliği otomatikleştirmek ve gerçekten önemli olan şeyler üzerinde çalışmak için onları rahatlatıyor.

Scripting Dilleri Günümüz

İşte bugün kullanılan çeşitli komut dosyası dillerine bir göz atalım

Unix Shells

Unix ve Linux dünyasındaki orijinal komut dosyası dillerinden biridir ve yine de dosya ve programlarla çalışmak için iyi bir seçimdir. Linux dünyasındaki “standart” Bash veya Bourne Again shell. (1970’lerde AT & T’de geliştirilen Bourne shell oynanan bir oyun.)

Perl

Başka popüler bir seçim. Perl çok sayıda sisteme, özellikle Unix ve Linux sistemlerine kurulmuştur. Hayranları esnekliğini sever. Perl toplumundaki popüler bir deyişle, “Bunu yapmak için birden fazla yol var”, çoğunlukla TMTOWTDI olarak kısaltılır. Perl, sunucuda web uygulamaları çalıştırmanın bir yolu olarak nokta com patlamasında geri döndü ve onun her yerde bulunması onun “internet kanalı şeridi” olarak bilinmesine neden oldu.

Python

Popülerlik için Perl’in başlıca rakiplerinden biridir. Bununla birlikte, Python topluluğu, temiz, okunabilir koduyla övünür.

Ruby

İnternette, özellikle de Twitter gibi siteleri güçlendiren Ruby on Rails çerçevesinde kullanımıyla dikkat çekti.

PHP

HTML ile de bütünleştiği için web’de de yoğun şekilde kullanılır. Bununla birlikte, aynı zamanda dağınık kod üretmek için bir üne sahiptir.

Powershell : Microsoft’un Windows dünyasındaki en yeni betik dili, bu, yöneticilerin ve güç kullanıcılarının görevleri otomatikleştirmesine olanak tanır.

Gücü Al

Bilgisayarınızın tersi değil de sizi kullanıyor gibi hissediyorsanız, neden bir betik dili kullanarak işinizi otomatikleştirerek biraz kontrol altına alamazsınız? Veya belki de heyecan verici web geliştirme dünyasına girmek istersiniz? Eğer öyleyse, bu dillerden birini veya daha fazlasını öğrenmek, programlama dünyasına giriş olaçaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz