Renk Körlüğü Test Siteleri Listesi

0
4882

Bu sitelerde kontrol etseniz bile göz durumunuz ister iyi ister kötü çıksın mutlaka bir göz doktoruna muayene olun. Sağlıklı günler dilerim.

Online internet üzerinden renk körlüğü testi yapmak için ücretsiz web siteleri listesini hazırladım. Çoğu bu tarz web siteleri, renk körlüğü belirlemek için Ishihara testini kullanıyor. Ishihara testi renk körlüğünü tespit etmek için yaygın olarak bilinen bir testtir. Test, farklı ebat ve renkte renk kabarcıkları olan 38 tabağa dayanıyor. Bununla birlikte, burada listelenen bazı web siteleri aynı amaca yönelik 38 tabakadan daha azını kullanmaktadır. Her plakada, test sırasında tanımanız gereken bazı renk varyasyonları bulunan bir sayı veya satır gizlenmiştir. Bu web sitelerinin bazıları bile online olarak renk körlüğü testi yapmak için başka testler kullanıyor. Renk körlüğü hakkında temel bir fikir edinmek için bu web sitelerini deneyerek anlayabiliriz.

ColBlinder

ColBlinder online renk körlüğü testi yapmak için ücretsiz bir web sitesidir. Web sitesi renk körlerine mümkün olan her şekilde yardımcı olmaya adanmıştır. Web sitesi, renk körlüğünüzü test etmenizi sağlar ve sonuca göre, renk körlüğü durumunu gösterir. Renk körlüğünü kontrol etmek için 4 farklı test var. Bunlar, Ishihara testi, F-M 100 Hue testi, Renk Düzenleme testi ve RGB Anomaloskop testidir.

Bu web sitesi 38 plaka Ishihara testini kullanıyor ve her plakadaki rakamları tanımak ve bir sonraki plakayı almak için yanındaki kutuya yazmak zorundasınız. 38 plakayı tamamladığınızda, renk körlüğü durumu ekranda belirir. Web sitesi ayrıca test sonucunu peşinen paylaşmanıza izin verir.

F-M 100 Hue testi sırasında farklı renk tonlarında 100 kare blok düzenlemeniz gerekir. Her birinde 25 renk bloğu olmak üzere 4 sıra vardır. Blokların renklerin bir ucundan diğer ucuna kademeli olarak değişeceği şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Bloklar, sürükle ve bırak yöntemi ile taşınabilir. Sonunda, sonuçlarınızı renk körlüğü durumunu birlikte görebilirsiniz.

Renk Aranjman testi için, bir renkten diğerine geçişi kademeli olacak şekilde farklı renkte 15 kare blok düzenlemeniz gerekir.

RGB Anomaloskop testi, sağdaki kutunun rengini, renk değiştiren kaydırıcıyla birlikte sol kutuya eşleştirmenizi gerektirir. Eşleşme mümkün değilse, testte ilerleme olasılığı yok Eşleşmeyi seçebilirsiniz. Test ilerleme çubuğundaki test ilerleme oranını % görebilirsiniz.

Colormax

Colormax, renk körlüğünü test edebileceğiniz başka bir web sitesidir. Web sitesi renk körlüğü durumunu belirlemek için yalnızca Ishihara testini kullanıyor. Web sitesi sadece Ishihara testini yapmak için 13 tabak kullanıyor.

Test sırasında plakta gizlenen numarayı tanımak ve ilgili sol kutulara yazmak zorundasınız. Cevabınızı yazdıktan sonra gerçek sonuç ortaya çıkar. Web sitesi renk körlüğünüzün ciddiyetini göstermek için cevabınızı analiz etmemektedir. Sadece, plakalarda gizlenen gerçek sayıları göstermektedir. Bununla birlikte, cevabınızı gerçek cevaplarla karşılaştırarak adil bir fikir edinebilirsiniz.

ColorVisionTesting

ColorVisionTesting, online bir renk körlüğü testi yapmanıza izin veren ücretsiz bir web sitesidir. Web sitesi, yalnızca renk körlüğü testi yapmakla kalmaz, aynı zamanda renk körlüğü ile ilgili her türlü soruya cevapları olduğu için, renk panjurları için çok yararlıdır.

Aynı zamanda PseudoIsochromatic Plate (PIP) Renkli Görme Testi adı verilen Ishihara testinin bir versiyonunu kullanır. Test için sayılarla gizlenmiş 8 plaka kullanıyor. Sınava girmek için önce yaşınızı, posta kodunuzu ve cinsiyetinizi girmeniz gerekiyor. Test sırasında plakta gördüğünüz sayıyı yazmanız gerekir. Herhangi bir sayı görmüyorsanız n veya N yazın. Sınamanın sonunda renk körlüğü testinin sonucunu görebilirsiniz.

Colour-blindness.com

Colour-blindness.com, renk körlüğü durumunu test edebileceğiniz başka bir web sitesidir. Web sitesi temelde Nedenler, Yaygınlık, Tehlike ve Sınırlamalar, Renk Körlüğü Çeşitleri, Çözümler, vb. Gibi renk körlüğü ile ilgili her türlü yardımı sağlar.

Web sitesinde renk körlüğü tespit etmek için iki test vardır: Ishihara testi ve Renk düzenleme testi. Burada Ishihara testi 24 levha içeriyor. 1’den 17’ye kadar olan plakalar bir sayı içerir ve 18’den 24’e kadar plakalar bir veya iki çizgi içerir, bunları da tanımanız gerekir. Burada, bir yanıt yazmanız veya seçmeniz gerekmez, burada önce onu tanımanız ve ardından cevabı eşleştirmeniz gerekir. Gerçek cevapları ortaya çıkarmak için plakaya tıklayın. Cevap, aynı zamanda bir renk körünün plaka üzerinde görmesi gereken şeyi de içeriyor. Bu şekilde durumunuz hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Renk düzenleme testi, ColBlinder web sitesi için testle aynı. Burada ayrıca, bir renkten diğerine geçişin kademeli görüneceği şekilde 15 renk bloğu düzenlemeniz gerekir. Renk bloklarını düzenlemeyi tamamladıktan sonra, renk körlüğünün detaylı analizini görmek için Sonuçları Göster’i tıklatabilirsiniz.

Toledo-bend.com

Toledo-bend.com, Renk körlüğü testi de dahil olmak üzere renk körlüğü ile ilgili her türlü bilgiyi içeren ücretsiz bir web sitesidir. Rakamlarla gizlenmiş 6 tabak Ishihara testini gösterir. Burada yapmanız gereken tek şey rakamları tanımak ve cevaplarınızı plakaların altında listelenen gerçek cevaplarla eşleştirmek. Listede ayrıca Kırmızı-Yeşil Renkli Körlerin bu plakalarda gördüklerini de gösteriliyor.

Reflekslerinizi test yapın

Bu siteler vasıtası ile refleksler, sürekli çalışarak zamanla geliştirilebilirsiniz.Oyun oynayarak reflekslerinizin seviyesini test edebilir ve uzun bir süre boyunca onları oynarsanız, refleksleri daha iyi geliştirmiş olursunuz. Site gelişmenizi durumunuzu puanlama yapar.

Site sayfaları:

gamesgames.com

fetchfido

kongregate

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz