1. Ana Sayfa
  2. Dijital Kültür

Raw Dosyalarına Düzenlemek için En İyi Siteler

Raw Dosyalarına Düzenlemek için En İyi Siteler
0

Fotoğraf bağlamında, RAW, dijital kamera sensörü tarafından yakalanan verileri depolayan bir dosya formatını ifade eder. RAW, JPEG’den daha fazla veri depolar. Bu yüzden bir RAW dosyası JPEG’den çok daha büyüktür. Çoğu profesyonel fotoğrafçı, JPEG yerine RAW kullanmayı tercih eder. Çünkü fotoğrafçıların kalitesini kaybetmeden daha fazla düzenleme yapmalarını sağlar.

2007 yılında piyasaya çıktığından beri, Lightroom fotoğrafçılık alanında bir standart haline geldi. Daha spesifik olarak RAW düzenleme çok iyi işler yapmaktadır. Lightroom’a benzer bir sürü ücretsiz alternatif var. İnternet üzerinde online çalışanlar buna dahildir.

Bilgisayarınızda yüklü bir RAW editörü yoksa, ancak RAW ile çekim yapmak istiyorsanız, online internet üzerinden RAW editörü harika bir alternatif olan siteler var. RAW dosyalarını açmak ve düzenlemek için kullanabileceğiniz iki online RAW editörü önerim var.

Fotopea belki de web’de çalıştırıldığından daha iyi bir Photoshop alternatifidir. Bu çevrim içi fotoğraf editörü, Photoshop tarafından sunulan düzenleme özelliklerini sunar. Photoshop özelliklerinin tümü Photopea’da yoktur. Ancak, Photopea, görüntü düzenleme açısından yeterince güçlüdür. Ayrıca Photoshop ile oluşturulan PSD dosyalarını açabileceğiniz ve çalışmalarınızı PSD biçiminde kaydedebileceğiniz Photoshop ile uyumluluğu bulunmaktadır.

Photoshop ile aynı şekilde, Photopea da yerleşik bir RAW düzenleyiciye sahiptir (Photoshop, varsayılan RAW düzenleyicide Adobe Camera Raw’a sahiptir). Photopea RAW editörünün çalışma şekli, açılır pencere olarak göründüğü Photoshop’taki Adobe Camera Raw’a oldukça benzer. Photopea kullanarak daha fazla düzenleme yapmadan önce sıcaklık, pozlama, parlaklık ve kontrast gibi bazı ayarları yapabilirsiniz.

Photopea tarafından desteklenen, RAW formatında dosya uzantılarıyla ilgili belirli bir bilgi yoktur. NEF, CR2 ve DNG bu alet üzerinde mükemmel şekilde açılabilir. Photopea’nın kendisi, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz anlamına gelen serbest bir araçtır. Reklamsız resim düzenleme için ücretsiz sürümü de mevcuttur.

İknci site sise; Pıcs.ıo bir medya varlık yönetimi hizmetidir. Ayrıca RAW dosyalarıyla çalışmanıza izin veren bir araca sahiptir. PICS.IO tarafından sunulan araç Photopea kadar karmaşık değildir. Photoshop’ta yapabildiğiniz gibi başka bir resim düzenleme işlemi yapamazsınız, ancak RAW dosyanızı JPEG formatına dönüştürmeden önce sıcaklık, parlaklık, kontrast, doygunluk gibi temel ayarları yapabilirsiniz.

Photopea ile aynı şekilde, PISC.IO’nun RAW editörü de bir ücretsiz aracıdır. Ücretsiz olarak kullanabilirsiniz, ancak bazı kısıtlamalar vardır. Reklamlar afişi tarafından rahatsız edilmeyeceksiniz.

Online RAW editörü, arada sırada RAW çekim yapıyorsanız ve bilgisayarınızda RAW editörü yoksa bu iki harika bir alternatiftir. Düzenli olarak yapmadığınız bir iş için ticari bir araca güvenmenize gerek yok diyebilirim.

Yazar Hakkında

Yorum Yap