1. Ana Sayfa
  2. Dijital Kültür

UEFI Devre Dışı Bırakıp Eski Bios Önyükleme Desteği Etkinleştirin

UEFI Devre Dışı Bırakıp Eski Bios Önyükleme Desteği Etkinleştirin
0

UEFI firmware ile birçok bilgisayar eski bir BIOS uyumluluk modu etkinleştirmek için izin verir. Bu modda, UEFI firmware, yerine standart bir BIOS olarak işlev görür. Mesala, Linux, Ubuntu,Windows 7 gibi UEFI düşünülerek tasarlanmamış eski işletim sistemleriyle uyumluluğu artırmaya yardımcı olabilir. Bu blog yazımda, UEFI devre dışı bırakıp, Legacy CSM önyükleme, bios desteği etkinleştirmeyi göreceğiz.

UEFI Devre Dışı Bırakıp Eski Bios Önyükleme Desteği Etkinleştirme

Windows 10 oturum açma ekranından Güç simgesine tıklayın, Shift tuşuna basılı tutun ve Yeniden Başlat‘ı tıklayın.

Windows 10 yeniden başlatma yerine, size farklı bir ekran sunacak ve bir seçenek seçmenizi isteyecektir. Biz burda, Sorun Giderme’yi seçiyoruz.

Gelişmiş Seçenekler‘e tıklayın.

UEFI Firmware Ayarlarını seçin.

Yeniden Başlat’a tıklayın,  ve  sonra eski BIOS ekranına çok benzeyen UEFI Kurulumu’na gelinir.

Secure Boot ayarını bulun ve Disabled ayarlayın. Bu seçenek genellikle Security sekmesinde, Boot Tab sekmesinde veya authentication tab, yani sekmesinde olur.

Boot Mode, UEFI Boot, Launch CSM veya başka bir ayarı arayın, boot mode’den UEFI’den Legacy/CSM‘ye değiştirin. UEFI Boot option seçeneğini disable yapın ve CSM boot mode enable desteğini disable yapın.

Değişiklikleri F10 tuşu ile kaydedin ve UEFI Kurulumu‘ndan çıkın. Şimdi UEFI modu yerine Eski BIOS modu ile önyükleme için bir Windows 10 bilgisayarınızı ayarladınız.

Uyumluluk Destek Modülü’nün (CSM) tüm UEFI bilgisayarlarında bulunmaya bilir. Bazı UEFI bilgisayarlarında, CSM/Legacy desteğini etkinleştirme seçeneği olmadan yalnızca UEFI’yi destekler.

UEFI kurulum ve yapılandırma bölümüne girdikten sonra, firmware ortamı için yapılanması bir dizi seçenek sunulur. Aradığınız seçeneğin birçok adı vardır (bilgisayar veya dizüstü bilgisayarın ve EFI firmware’in ve modeline bağlı olarak). Aradığınız olası ayar adlarından bazıları aşağıda tablodan bakabilirsiniz.

Eski Önyükleme Desteğini kapatma Tablosu

Legacy Support (On/Off or Enabled/Disabled Eski Destek A/Kapalı veya Etkin/Devre Dışı
Boot Device Control Önyükleme Cihazı Kontrolü
Legacy CSM On/Off or Enabled/Disabled Eski CSM A/Kapalı veya Etkin/Devre Dışı
Launch CSM On/Off or Enabled/Disabled CSM Başlatma A/Kapama veya Etkin/Devre Dışı
CSM On/Off or Enabled/Disabled CSM A/Kapalı veya Etkin/ DevreDışı
UEFI/Legacy Boot Both/Legacy Only/UEFI Only UEFI Legacy önyükleme (yalnızca her iki/eski/yalnızca UEFI
Boot Mode Legacy Support/No Legacy Support Önyükleme Modu Eski Destek/Eski Destek Yok
Boot Option Filter UEFI and Legacy/UEFI First/Legacy First/Legacy Only/UEFI Only Önyükleme Seçeneği Filtresi UEFI ve Eski/UEFI İlk/Eski İlk/Eski Yalnızca/Yalnızca UEFI
UEFI/Legacy Boot Priority  UEFI First/Legacy First/Legacy Only/UEFI Only UEFI/Legacy Önyükleme Önceliği Yalnızca UEFI İlk/Eski İlk/Eski/Yalnızca UEFI

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap