Android ve Windows’da Wi-Fi Sinyal Gücünü Ölçün

0
3007

WiFi sinyal gücünüzün zayıfladığında, internetiniz yavaşlar ve website sayfaları yüklenmeyebilir. İlk yapacağımız işlem Wifi sinyal gücünü kontrol etmek isterseniz. Wifi sinyal gücü modeminizin uzaklığı gibi sebepler etken olabilir. Wifi ağınızın sinyal gücünü yüksek olması radyo sinyal gücüne belirlemede etken olur.

Wifi sinyal gücünü kontrol edip, telefonumuzun wifi sinyal gücünün ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu yazıda hem Windows hem Android cihazda wifi sinyal gücünü kontrol etmek için en ideal yöntemleri yazacağım.

Android’de WiFi Sinyal Gücünü Kontrol Etme

Bilgisayarınızda Wifi sinayal gücününü her zaman kontrol edemeyiz. Ama akıllı telefonumuz elimizden düşmediği için bu yöntemi bilmek bizim için şart olsa gerekir.

 

Telefonunuza WiFi Analyzer uygulamasını telefonunuza kurun.

Uygulamayı açın. Uygulama ağ içini taranana kadar biraz bekleyin. Bir kez yapılınca, WiFİ kanalları listelenir.

Ekranınız sola kaydırın. WiFi kanalları bilgileri ekranda göreceksiniz. DB bakmanız gerekir. DBM -30 gösteriyorsa çok iyi bağlantıya sahipsiniz. Eğer DBM -90 bağlantı zayıftır. Ortalama iyi bağlantı -50 DBM’dir.

Sinyal Gücü ölçeri görmek için sağ kaydırma yapın.

Windows’da WiFi Sinyal Gücünü Kontrol Etme

Windows’da Wifi sinyal gücünü ölçmek için komut kullanmamız gerekir. Komut ekranına aşağıdaki komutu yazın ve yazdıktan sonra enter tuşuna basın.

netsh wlan show interface

Bu komuttan sonra kablosuz ağ hakkında bir çok ayrıntılı bilgi görürsünüz. WiFi sinyal gücünü görmek için Signal karşısında yüzde değerine bakıp görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz