WordPress AMP Eklentileri Kurulum ve Ayarları

0
4556

Bu yazımızda wordpress ile amp kullanımına değineceğim. Biliyorsunuz ki wordpress eklentiler bakımından oldukça zengin bir sistemdir. Google hayatımıza AMP sistemini soktuktan sonra wp geliştiricileri de hemen işe koyuldular ve wordpress’e amp’yi entegre ettiler. WordPress ile AMP kullanımı oldukça kolaydır.

WordPress eklenti arama kısmında amp eklentileri arattırıldığında bir çok amp eklentisinin çıktığını görebilirsiniz. Bu eklentiler arasında en yaygın kullanılan ve kullandığım WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ve Better AMP eklentilerinden bahsedeceğim.

AMP for WP (WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)

En fazla kullanılan wordpress amp eklentisi olan AMP for WP oldukça detaylı özelliklere sahip bir eklentidir. Şimdilik kendi içinde 3 adet teması (yani farklı görünümü diyelim) bulunmakta. Yoast Seo eklentisi ile de entegre çalışabiliyor. Eklentinin ayarlarını biraz bakalım;

General (Genel Ayarlar)

Genel ayarlar kısmında, Logo yükleme kısmı bulunmakta. Bu kısımda özel amp logonuzu yükleyebilirsiniz. Varsayılan olarak önerilen logo boyutu 190×36 pikseldir ancak, custom logo size bölümünden boyutları ayarlayabilirsiniz. Ayrıca hangi kısımların amp sisteminde gösterilmesini buradan belirleyebilirsiniz. Post (yazılar), Page (sayfalar), Homepage (anasayfa),  Archives [Category & Tags] (kategori ve etiket sayfaları). Bunlardan hangisini on yani açık konuma getirirseniz google bu kısımları otomatik olarak amp olarak indeksleyecektir. Amp sisteminin ana sayfası varsayılan olarak wordpress ana sayfası gibi son eklenen on yazıyı gösterecek şekildedir. Eğer farklı bir listeleme kullanıyorsanız custom front page kısmından ana sayfanızı değiştirebilirsiniz.

Artık yazının devamına batuhanozyavru.com.tr blog sitesi sayfasından okumaya devam edelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz