1. Ana Sayfa
  2. Dijital Kültür

İP Adresinizin Değişip Değişmediğini Öğrenin

İP Adresinizin Değişip Değişmediğini Öğrenin
0

Her İnternete bağlandığınızda cihazlarınıza bir IP adresi atanır. Bu IP adresi harici IP adresidir ve bu IP adresi üzerinden cihazınız veya ağınız internette tanımlanır. İnternet bağlantı türüne bağlı olarak dinamik bir IP adresiniz veya statik bir IP adresiniz olabilir. İnternet’e her bağlanışınızda dinamik bir IP adresi değişir. İnternet oturumu sırasında da değişebilir. Hepsi de İSS’nizin size IP adreslerini nasıl atadığına bağlıdır. Öte yandan, statik bir IP adresi değişmez ve ISP’nin bir istemcisine kalıcı olarak atanır.

Dinamik bir IP adresiniz varsa ve halihazırda harici IP adresinizi bilmek istiyorsanız, o zaman ücretsiz HazteK TrueIP Basic programını kullanabilirsiniz. Bu küçük program bağımsız bir uygulama olarak paketlenmiştir ve kurulum olmadan çalıştırılabilir. Bununla birlikte, program .NET 2.0 kullanılarak tasarlanmıştır ve bu programı başlatmadan önce Microsoft .NET Framework yeniden dağıtılabilir araçlarını kurmanız gerekir. TIPBasic.exe dosyasını çift tıklatarak TrueIP Basic’i başlatabilirsiniz .

Bu, geçerli IP adresinizi gösteren küçük bir pencere görüntüleyecektir. IP adresi pencere başlığının yanı sıra pencerenin içinde de görüntülenir. Bu pencereyi masaüstünde herhangi bir yere sürükleyebilirsiniz ve size IP adresinizi göstermeye devam edecektir. Varsayılan olarak IP adresini her 10 dakikada bir kontrol eder, ancak IP adresinizin değişip değişmediğini anında kontrol etmek istiyorsanız, TrueIP Basic penceresini kapatabilir ve tekrar başlatabilirsiniz.

Ancak hepsi bu değil, başlatırken çeşitli komut satırı parametrelerini kullanarak TrueIP Basic’in davranışını özelleştirebilirsiniz. Örneğin, -refresh parametresini kullanarak güncelleme sıklığını ayarlayabilirsiniz. Bu komut satırı parametreleri için bir referans, programla birlikte gelen “readme.txt” dosyasında bulunabilir.

HazteK TrueIP Basic aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://www.haztek-software.com/applications/network/trueip

Kendi ip adresinizi öğrenin:

Kendi ip adresinizi öğrenmek istiyorsanız aşağıda listesini oluşturduğum sitelerden çok kolay öğrene bilirsiniz.

http://www.ipligence.com/geolocation

https://www.iplocation.net/find-ip-address

http://cqcounter.com/whois/what_is_my_ip.php

http://www.ip-tracker.org

https://ipinfo.io

http://www.yougetsignal.com/tools/open-ports

http://www.ip-adress.com/ip_tracer

http://whatismyipaddress.com/ip-lookup

İp adresi ile zararlı siteleri bloke edin:

Peerblock internet bağlantısı analiz eder ve otomatik izler. Kuruluşları, sunucuları, bilinen casus yazılımlar ve malware, ip adreslerini bloke edecek bir küçük ücretsiz ve güvenlik duvarı yazılımdır . Yasal bir yazılımdır.

Güncellemeleri ip listeleri otomatik olarak ve sessizce yapar. Yapılandırmak için herhangi özel bir bilgi gerekmez.

Yazar Hakkında

Yorum Yap