Bilgisayarınız ne Kadar Ram Desteklediğini Öğrenin

0
2766

Bilgisayarınızın destekleyeceği maksimum RAM değerini belirleyen üç tane unsur vardır. Bunlar; işletim sistemi, ana kart ve işlemci.

İşletim Sistemi:

Windows bilgisayarlar 32 bit’e kadar olanlar 4 GB Ram kadar destekler. Windows 7,8,10, 64 bit işletim sistemleri 8 GB başlayıp,  512 GB’ye destekleyebilir. Windows 7 Starter 2 GB kadar destekler.

Ana Kart:

Ana kart modeline bağlı olarak 8 GB ve üzeri rami destekler. En fazla sisteminiz ne kadar ram desteklediğini öğrenmek için ana kart üreticisinin web sitesinden öğrenebilirsiniz.

İşlemci:

İntel Core serisi işlemciler genellikle işlemci çekirdek başına 8 GB kadar ram’e izin verir. Tahmini dört çekirdekli işlemci otuz iki GB Ram destekler.

Bilgisayarınızın ne kadar Ram’i desteklediğini bulmak için hem masaüstü hem dizüstü bilgisayarlar birden fazla çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ben burada en kolay ve herkesin rahatlıkla yapabileceği bir yöntemle anlatacağım. Crucial System Scanner adlı program ile bu işen ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Bilgisayarınıza ne Kadar RAM Kullanabileceğinizi Crucial System Scanner Öğrenin

Bilgisayarınızın ana kartında veya çeşitli kendinizce deneyip bir türlü en fazla ne kadar Ram desteklediğini öğrenemediyseniz, kolay ve hızlı şekilde, ücretsiz kurulum gerektirmeyen Crucial System Scanner adlı programı kullanabilirsiniz.

Buradan Crucial System Scanner bilgisayarınıza indirip, çalıştırın. Programı çalıştırdığınızda varsayılan internet tarayıcınız çalışacak ve sisteminizi kontrol ettikten sonra web sitesine yönlendirip size; Maximum Memory: yazısının karşısında yazan değer en fazla kullanabileceğiniz Ram miktarını yazar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz