Tarayıcınızın Sunuculara Gönderdiğiniz Bilgileri Test Edin

0
3407

Cihaz parmak izi veya parmak izi tarayıcı tanımlama amacıyla uzaktan cihaz hakkında bilgilerinin sistematik olarak toplanmasıdır. Tarayıcı ve işletim sistemi türünü ve sürümünü ekran çözünürlüğü, mimari türü, vb fontlar, eklentileri, mikrofon, kamera çok zengin parmak izi toplamak için prosedürlerin geliştirilmesini sağlar. Kullandığınız tarayıcınızın karşı sunuculara gönderdiği bilgileri test etmek için online bir site bulunmaktadır.

Tarayıcı yapılandırması nadir veya benzersiz mi? Öyleyse, web siteleri çerezleri sınırlamak veya devre dışı olsa bile sizi takip etmek mümkün olabilir. Temelde https://panopticlick.eff.org tarayıcınızın gerçekten ne kadar izlenebilir görmek için tarayıcınızı sınar. Bi dene! Ben sonucu kendi açından ilginç buldum.

Eğer test sonuçları iyi çıkmazsa aşağıdaki eklentiyi tarayıcınıza mutlaka ekleyin.

https://chrome.google.com/webstore/detail/privacy-badger/pkehgijcmpdhfbdbbnkijodmdjhbjlgp

Panopticlick.eff.org benzer siteleri aşağıya listeledik.

https://amiunique.org
http://fingerprint.pet-portal.eu

Chrome tarayıcı kimliğini değiştirin:

Web tarayıcınızda bir web sitesi açtığınızda, web tarayıcısı web sunucunuza web tarayıcınızı tanımlamak için kullanılabilecek benzersiz bir dize gönderir. Bu dize, kullanıcı aracısı dizesi olarak adlandırılır. Tüm farklı web tarayıcıları için farklıdır. Aynı web tarayıcısı (Chrome gibi) için bile, farklı sürümler ve platformlar için değişiklik gösterir. Kullanıcı aracısı dizesiyle bir web sitesi, web tarayıcınız, tarayıcının sürümü, kullanılan web oluşturma motoru ve işletim sistemi hakkında bilgi sahibi olabilir. Bu bilgilere dayanarak, bazı web siteleri size farklı web sayfası setleri sunar. Örneğin, Firefox tarayıcı indirme web sitesini ziyaret ederseniz otomatik olarak işletim sisteminiz için Firefox tarayıcı indirmelerini gösterir.

Kullanıcı aracısı dizesini değiştirerek, web tarayıcınız için tarayıcı kimliğini değiştirebilirsiniz. Bu, Random User-Agent (Rasgele Kullanıcı Aracısı) eklentisini kullanan Chrome web tarayıcısı için çok uygundur. Aynı türdeki benzer uzantıların aksine, bu uzantı kullanıcı aracısı dizesini otomatik olarak değiştirir. Bunun nedeni, yazar tarafından açıklandığı gibi, bir takım web sitelerinden kendinizi anonimleştirmektir. Temelde bu uzantıyı kullanarak, bu web sitelerinin bazılarından kendinizi gizleyebilirsiniz.

Uzantı (eklenti), Chrome web tarayıcısı için şu anda kullanılan kullanıcı aracısını görüntüleyebilir, uzantıyı etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir, uzantıyı duraklatabilir, yeni bir temsilci elde edebilirsiniz vb. Tıklayarak bir simge yükleyebilirsiniz. Burada, uzantı ayarlarını da açabilirsiniz.

Rasgele Kullanıcı Aracısı ayarlarında, uzantıyı değiştirebilir, belirli bir süre sonra kullanıcı aracısı dizelerini otomatik olarak döndürmeyi etkinleştirebilir, tarayıcı başlatılırken kullanıcı aracısı dizesini değiştirebilir, Javascript tarafından algılamayı önleyebilir veya kendi özel kullanıcı tanımlı dizini ekleyebilirsiniz.

Ayarlar, rasgele seçerek Chrome için seçebileceğiniz bir dizi kullanıcı aracısı dizesine sahiptir. Bu kullanıcı aracısı dizgelerini kullanabilmek için, bu kullanıcı aracısı dizelerine (aslında web tarayıcı adları ve sürümleri) karşı bir onay işareti koyabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcı aracısı dizesinin hiçbir zaman değiştirilmediği alan adı istisnaları da ekleyebilirsiniz.

Chrome için Rasgele Kullanıcı Aracısı uzantısı (Random User-Agent), kullanıcı aracısı dizelerini rastgele seçtiğiniz kullanıcı dizesindeki bir havuzdan değiştirerek web tarayıcı kimliğinizi gizlemenize olanak tanır. İnternette anonim kalmak istiyorsanız yararlı olabilir.

Chrome için Random User-Agent uzantısını bu url’den https://chrome.google.com/webstore/detail/random-user-agent/einpaelgookohagofgnnkcfjbkkgepnp?hl=en tarayınıza kurabilirsiniz.

Tarayıcı önbelleğindeki resimleri bulun:

Webcacheimageinfo ücretsiz olarak sunulan web tarayıcı önbelleği bellekte jpeg formatında tüm görüntüleri bulur.Webcacheimageinfo farklı web tarayıcıları için tarayıcı önbelleği tüm görüntüler için arama yapabilirsiniz.

Kullanımı çok basit ve hiçbir düzenleme veya karmaşık arama ayarları gerektirmez. Sadece programı başlatın ve daha sonra webcacheimageinfo tüm görüntüleri listeleme yapar. Listelenen görüntülerden görüntünün ön izleme yapam özelliğini hoş bir şey. Önizleme ile birlikte size url, web tarayıcısı, görüntüsünü değiştirmek veya oluşturmak için kullanılan yazılımları, ve çok daha fazla aramalar görüntüler hakkında bir çok bilgiyi görebilirsiniz.

Program kurulu gerektirmez. Webcacheimageinfo başlattığınozda aramayı otomatik olarak yaptığı gibi, tüm listelenen jpeg görüntüleri tarayıcı önbelleği bellekte depolanır olduğunu görürsünüz.Programın güzel bir yanı, aramanızı özelleştirebilirsiniz.Gelişmiş arama veya f9 anahtarı ile gelişmiş arama için önbellek klasörlerin konumunu belirtebilirsiniz. Ayrıca gelişmiş arama seçeneğinden farklı bir tarayıcı için taramayı etkinleştirmek veya devre dışı bırakabilirsiniz.

İndirme sayfası:

http://www.nirsoft.net/utils/web_cache_image_info.html

Buna bezer bir yazılım arıyorsanız videolar için bu sayfadan ulaşabilirsiniz;

http://www.nirsoft.net/utils/video_cache_view.html

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz