En İyi Sunucu Sanallaştırma Programları

0
4393

Sanallaştırma (Virtualization) VMware ile başlar. Bu yazıda en iyi sanallaştırma programlarından bahsedeceğim. Aslında bir nebzede en iyi sanallaştırma yazılımı teknoloji şirketleri bunun içine giriyor kapsıyor demek çok doğru olur. Sanllaştırma çözümleri, bir avuç Web sitesini, sanal masaüstünü veya intranet hizmetini milyonlarca İnternet kullanıcısına hizmet eden on binlerce sanal makineye kadar uzanan birkaç sanal makineden geliyor. Bu listedeki tüm sanallaştırma yazılımı adlarını bilmiyorsanız öğrenme zamanı tabiki de, iyi sanallaştırma yazılımı teknoloji şirketleri öğrenmiş olacağız.

Sunucu sanallaştırma yazılımı, fiziksel sunucuları bağımsız olarak yönetilebilen birden çok sanal bölüme ayırır. Genelde hipervizörler (hypervisors) olarak adlandırılan sunucu sanallaştırma ürünleri, kuruluşlar tarafından özel sunucuları sanal özel sunucular (VPS) olarak adlandırılan ölçeklenebilir sanal örneklere bölmek için kullanılır. Sunucu sanallaştırma yazılımı ile oluşturulan sanal özel sunucular, her biri benzersiz bir işletim sistemine ev sahipliği yapabilir ve entegre bir barındırma kontrol paneli aracılığıyla bağımsız olarak yönetilebilir. Kuruluşlar, sunucu kaynaklarını iş yükü optimizasyonu için sanal makineler arasında paylaştırmak için sunucu sanallaştırma yazılımını kullanır. Sunucu sanallaştırma yazılımı ile oluşturulan sanal makineler, bölümlenmemiş sunuculardan daha çok yönetilmesi için genellikle daha esnek ve güvenilirdir. Sunucuları barındıran ve yöneten kuruluşlar, kaynaklardaki durumları azaltmak için sunucu sanallaştırma yazılımını dahili olarak uygular. Buna ek olarak, sunucu sanallaştırma yazılımı, servis sağlayıcılarına müşterileri için VPS barındırma hizmetleri sunmak üzere yaygın olarak kullanılır.

Sunucu Sanallaştırma kategorisine dahil edilmeye hak kazanmak için bir ürün aşağıdakileri içermelidir:

Kullanıcıların fiziksel sunucuları birden çok sanal örneğe ayırmasına izin ver.
Ölçeklendirilebilir sanal ortamların kolay yönetimini etkinleştirin.
Sanal sunucuların yönetilebildiği yerleşik veya üçüncü taraf kontrol paneline erişim sunun.

Sunucu Sanallaştırma Yazılımlarına Genel Bakış

En iyi Sunucu Sanallaştırma Yazılımı ürünleri müşteri memnuniyeti (kullanıcı yorumlarını temel alan) ve ölçek (pazar payına, satıcı boyutuna ve sosyal etkilere göre) tarafından belirlenir ve dört kategoriye ayrılırlar. Kullanıcıları tarafından büyük oranda derecelendirilmiştir ve önemli Piyasa Varlığı puanlarına sahiptir.

İşte Liderler : XenServer, Hyper-V, Oracle VM ve VMware vSphere.

Yüksek Performansçılar, kullanıcıları tarafından yüksek oranda derecelendirilmiştir, ancak Liderlerin pazar payını ve ölçeğini henüz sağlamamıştır. Yüksek Performanslılar şunları içerir: Proxmox VE.

Yarışmacıların önemli Pazar Varlığı ve kaynakları vardır, ancak aşağıda ortalama kullanıcı Memnuniyet puanları almıştır ya da çözümü doğrulamak için yeterli sayıda gözden geçirme yapılmamıştır. Yarışmacılar şunları içerir: KVM.

Çözümleri, Liderlerin Pazar Varlığına sahip değildir. Müşteri Memnuniyeti konusunda olumlu olarak değerlendirilmiş olabilir, ancak bunları doğrulamak için henüz yeterli inceleme almadılar. Ürünleri şunları içerir: vCloud Director.

VMware

VMware, sunucu sanallaştırma pazarına hakimdir. Egemenliği ticari ürünü VMware vSphere ile bitmiyor. VMware ayrıca masaüstü seviyesindeki sanallaştırma pazarına ve hatta VMware Server ürünüyle birlikte ücretsiz sunucu sanallaştırma pazarına da hükmediyor. VMware, yenilikleri, stratejik ortaklıkları ürünlerinden dolayı hâkim durumda.

Citrix

Citrix bir zamanlar uygulama sanallaştırmanın tek kurduydu, ama şimdi aynı zamanda dünyanın en çok kullanılan bulut sağlayıcı yazılımına da sahip: Xen (ticari XenServer’ının temeli). Amazon, Elastik Hesaplama Bulutu (EC2) hizmetleri için Xen’i kullanıyor. Bulut teklifleri için Rackspace, Carpathia, SoftLayer vb…

Oracle

Oracle’ın kurumsal veritabanı sunucu pazarındaki dünya hakimiyeti sizi etkilemezse, Sun Microsystems’ı satın alması onu etkileyici bir sanallaştırma oyuncusu haline getirdi. Ek olarak, Oracle bir işletim sistemine (Sun Solaris), çoklu sanallaştırma yazılım çözümlerine (Solaris Zones, LDoms ve xVM) ve sunucu donanımına (SPARC) sahiptir.

Red Hat

Geçtiğimiz 15 yıl boyunca herkes Red Hat’i endüstri lideri ve açık kaynaklı bir şampiyon olarak kabul etti. En başarılı açık kaynaklı şirket olarak kabul edilen Red Hat, 2008 yılında Qumranet’i satın aldığında sanallaştırma dünyasına girdi ve kendi sanal çözümü: KVM ve SPICE (Bağımsız Bilgi İşlem Ortamı Basit Protokolü). Red Hat, Aralık 2009’da SPICE protokolünü açık kaynak olarak yayınladı.

Şirketin ünlü Red Hat Enterprise Sanallaştırma (RHEV) masaüstü ve sunucu sanallaştırma platformu, KVM hipervizörüne ve Red Hat Enterprise Linux (RHEL) sunucu işletim sistemine dayanmaktadır. RHEV açık standartlara dayanır ve Linux, Windows ve SAP, SAS ve Oracle gibi kurumsal uygulamalarla çalışır.

Parallels / Odin

Parallels, açık kaynaklı OpenVZ projesini Linux sanal özel sunucuları (VPS) için ticari barındırma ürünü için kullanıyor. Yüksek yoğunluklu ve düşük maliyetli Parallels tabanlı bir barındırma çözümü karşılaştığınızda duyacağınız iki anahtar kelimedir.

Bunlar dünyanın en büyük hosting şirketlerinin Parallels’i seçmesinin iki ana nedeni. Ancak inovasyon Linux konteynırlı sanal barındırmada durmuyor. Parallels, belirli bir miktarda donanım için Windows ana bilgisayarlarının sayısını en üst düzeye çıkarmak için konteynerleştirilmiş bir Windows platformu geliştirdi.

Parallels Desktop ve Mac için Mac Server ürünleri de dahil olmak üzere, masaüstü ve uygulama sanallaştırma teklifleri ile en iyi bilinen Parallels, şirketin Hizmet Sağlayıcı işi o zamandan beri Odin’e Mart 2015’ten itibaren yeniden satışa sunuldu ve Parallels Cloud Server ürünü Virtuozzo olarak yeniden adlandırıldı. Virtuozzo, uygulamaların hafif, ayrı kaplarda çalışmasına izin veriyor ve Odin, konteyner standartları konusunda hem Docker hem de Google ile yakın bir şekilde çalışıyor.

Huawei

Huawei, sanallaştırma sahnesinde 2011’de kurumsal işini başlatan yeni oyunculardan biri. ABD’de hala nispeten bilinmemekle birlikte, Huawei, telekomünikasyon sektörüyle ve gelişmekte olan pazarlarda ve Çin, Brezilya, Rusya ve Hindistan.

Şirketin FusionSphere sanallaştırma altyapı yazılımı Huawei’nin sanallaştırma ve bulut altyapısı yığınını yönetiyor ve Xen’e dayanıyor. Önde gelen sanallaştırma sağlayıcılarının çoğunda olduğu gibi, Huawei de FusionSphere ve FusionCloud çözümlerinden OpenStack’ı kullanıyor.

Birkaç tanede açıklama yapmadan ad vererek listeye ekleyeyim. Tabi ki bu liste uzatılabilir.

Proxmox

Nutanix Acropolis

Virtuozzo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz