Excel’de Makro Çalıştır ve Kaydetme Yapalım

0
1961

Excel’de Makro Çalıştır ve Kaydetme Yapma işlemine ilk önce, Makro çalıştırma ile başlayacağız. Bu cümlenin sonundaki kod bir kopyalama yapalım. Makro çalıştırma için bize bir kod gerekmektedir.

Sub Barış()

MsgBox “Barış ve Huzur Seninle olsun.”

End Sub

Barış adlı ve bir Makromuz var. Makroyu çalıştırdığında Excel ekranında Barış ve Huzur Seninle olsun, yazısı çıkacak.

Excel’de Makro Çalıştırma

Excel’i açalım. Geliştirici sekmesine tıklayın. Açılan yeni ekranda, Visual Basic tıklayın. Insert tıklayın. Insert kısmında Module seçin. Şimdi yukarıdaki kodu buraya yapıştıralım. Yukarıdaki araç çubuğu düğmelerinden yeşil, üçgen çalıştır düğmesine tıklayınca Excel ekranında Makro çalıştırma işlemini yapmış olduk. Makro çalıştırmak için F5 Tuşuna basıp da çalıştırabiliriz.

Excel’de Makro Kaydetme

Excel Geliştirici sekmesine gelin ve bu sekmede, Makro Kaydet butonuna tıklayın. Karşımıza çıkan ekranda Makro adı kısmına otomatik olarak Makro1 olarak kalsın. Kısayol tuşu: Ctrl: bir harf yazalım. Ben Z yazdım. Makronun saklanacağı yer kısmına ise; Bu Çalışma Kitabı seçelim. Makro kayıt yapamaya başlar. Şimdi Kaydı durudur tıklayın.

Makromuzun çalışıp çalışmadığına kontrol, test etmek için bir deneme yapalım. Excel’de Makrolar kısmına tıklayın. Açılan ekranda Barış adlı makroyu seçip Çalıştır tıklayınca; Barış ve Huzur Seninle olsun, yazı çıkar. Ayrıca Makromuzu kısa yol olarak CTRL+Z tuşlarını kullanıp çalıştırabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz