Excel’de Sıfır ile Başlayan Sayıları Yazalım

0
9696

Excel’de hücredeki bir sayının başına 0, sıfır yazdığımızda, Enter düğmesine bastığımızda veya fareyi başka hücrelere geçtiğimizde 0, sıfır sayısı otomatik olarak silinir. Bu nedenle Excel’de önde gelen sıfırları eklemenin ve sıfırlarla başlayan sayıları eklemenin bildiğimi kadarıyla altı tane yöntemi bulunmaktadır. Burada en çabuk ve en kolay iki yöntemi yazacağım. Anlatımı Microsoft Ofis 2016’da anlattım.

Exceli’i sadece sayı hesaplamak için değil, telefon numaraları, posta kodları, kişi kimlik bilgileri ve kayıt tutma vb. mutlaka kullanırız. Bir hücreye 00567 veri girişi yaptığımızda, Excel bu rakamı 567 olarak verir, küçültür.

Excel’de Sıfır ile Başlayan Sayıları Yazmak için Tüm Sayfayı Biçimlendirin

Excel sayfasının en sol kısımdaki 1 rakamının üst kısımdaki üçgen simgesine gelip, sağ tıklayalım. Hücre Biçimlendir ardından İsteğe Uyarlanmış ve burada Tür kısmına iki tane 00 yazıp, Entere basalım. Şimdi sayfanın her hangi bir hücresine, örneğin 05 yazıp başka bir hücreye geçtiğimizde 05 rakamını göreceksiniz. Burada isteğiniz kadar sıfır yazsanız da sadece bir tane sıfır gözükecektir.

Excel’de Sıfır ile Başlayan Sayıları Yazma için Biçimlendirme Yapın

Eğer Excel’e yeni başlayan biriyseniz, Excel hücre içinde sayının önüne sıfır koymayı bir bakalım. Bir hücreye 01 yazmak istiyoruz. Bunun için o hücreyi Metin olarak değiştirebiliriz. Kaç tane hücreye 0, sıfır yazmak istiyorsak hücreleri seçelim. Seçtiğimiz hücrelerin üstünde sağ tıklayın. Hücreleri Biçimlendir seçelim. Karşımıza gelen ekranda Sayı ve sonra Metin son olarak tamama tıklayın. Artık Excel’de hücreye sıfır sayıların önüne yazıp başka hücreye geçtiğimizde sıfır gözükecektir. Bu yöntemde kaç tene sıfır yazarsanız o kadar sıfır sayı önünde gözükür. Ben burada sadece 01 örneği verdim. Sizlerde ihtiyacınıza göre sıfırı hücreye ekleyebilirsiniz.

Şimdi bu yöntemin aynısı fakat biraz farklı yolla yapılanı görelim.

Excel’de bir hücreye tıklayın. Excel ana sayfada Genel sekmesine sol tarafındaki siyah üçgen simgesine dokunup, açılan listede Metni seçelim. Şimdi bu hücreye 03 yazalım. Şimdi başka bir hücreye geçtiğimizde 03 yazıldığını göreceksiniz.

Excel’de Sıfır ile Başlayan Sayıları Yazma için Kesme İşareti Kullanın

Bu yöntemde bir hücreye girelim klavyede aynı anda Şift tuşu ve Tırnak işaretine kullanıp ardından 0 yazıp sonrada yazacağımız rakamı yazıp, Enter düğmesine basalım. Burada sadece tek tırnak işareti koyuyoruz. Tırnak işaretinden ne kadar sıfır yazarsak o kadar sıfır gözükecektir.

Excel’de Sıfır ile Başlayan Sayıları Yazma için Özel Biçimlendirmeyi Kullanma

Biçimlendirmek istediğiniz aralığı seçin. Seçilen aralığa sağ tıklayın ve Hücreleri Biçimlendir’e tıklayın. Açılan yeni ekranda Sayı ve sonra İsteğe Uyarlanmış seçin ve Tür kısmına 0000 yazalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz