Excel’de Xlsx Dosyasını Xls Yapalım

0
2039

Excel 2007’den itibaren, Excel çalışma kitaplarının dosya uzantısı .xlsx’dir.  Excel 2007’den önceki Excel sürümlerinde dosya uzantısı .Xls’dir. Xlsx, xlsm dosya biçimleri Excel 2007 ve sonraki sürümleri tarafından açılabilir. Excel’in eski sürümleri, Excel 2007 altı sürümlerinde xlsx ve xlsm dosya biçimlerini açmaz. Fakat, xls dosya biçimi Excel’in tüm sürümlerinde açılabilir, çünkü Excel’in yeni sürümleri geriye dönük uyumluluk sağlamaktadır. Xlsx ve xlsm dosya biçimlerinin xls dosya biçiminden çok daha fazla özelliği bulunmaktadır.

Excel’de Xlsx Xls Çevirelim

Excel’de Xlsx Xls çevirme yöntemini Microsoft Ofis 2016 Excel’de anlattım.

Xlsx Excel çalışma kitabımızı açalım.

Ekranın sol üst köşesindeki Dosya kısmına tıklayın.

Açılan listede Farklı Kaydet seçip, Excel çalışma kitabımızı bilgisayarımızda nereye kayıt yapacağımız yeri belirleyelim. Kaydet işlemini yapmadan, Kayıt türü kısmında; Excel 97-2003 Çalışma Kitabı (*xsl) seçtikten sonra kaydetme işlemini yapın. Artık xlsx Excel çalışma kitabımı xls Excel çalışma sayfasına dönüştürmüş oluyoruz.

Excel’de Xlsx Xls farklar ve kısa bilgiler

Elimizde bir xls dosyası varsa bunu Ofis 2007 veya daha üst sürümle açıp, xls uzantısına çevirmek için yukarıdaki gibi işlemin aynısını yapıyoruz, fakat Kayıt türü kısmında Excel Çalışma Kitabı (*xls) seçip kaydet yapıyoruz.

Xlsx dosyasını xls’ye kaydettiğinizde xls dosyası daha da büyür. Xls dosyasını xlsx’e kaydettiğinizde, xlsx dosyası belgesi boyutu küçülecektir.

Xlsx Excel çalışma kitapları (xlsm) ile 1.048.576 satır,  2²⁰ dir, ve 16.384 sütün 2¹⁴ veya XFD sütundur.

Xls çalışma kitabında satır sayısı 65.536’dır ve 2¹⁶ ve 256 sütun 2⁸ sütundur.

Excel’de Xlsx Xls çevirme için yapılacak en güzel bu yöntem diyebilirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz