Görme Engelliler için Ücretsiz Braille Siteleri

0
3630

Braille nedir?

Braille, görme engelli veya görme engelli kişiler tarafından parmaklarla okunabilen yükseltilmiş noktalar sistemidir. Görme engelli olmayan öğretmenler, ebeveynler ve diğer kişiler normal olarak gözleriyle braille okuyorlar. Braille bir dil değildir. Daha ziyade, İngilizce, İspanyolca, Arapça, Çince ve diğerlerinin düzinelerce gibi birçok dilin yazılıp okunabileceği bir koddur. Braille, tüm dünyadaki binlerce insan tarafından kendi dillerinde kullanılmaktadır ve herkes için bir okuma yazma aracı sağlamaktadır.

Bu yazıda sizlere online Braille sitelerinden bahsedeceğim. Braille sistemi (bir yazılı dil formu) karakterleri yükseltilmiş noktaların kalıpları olarak gösterir ve bu dili kullanarak parmakları içeriğiyle okuyabildiği için görme engelli insanlar için yararlıdır. Braille’de bir resim veya metin aldığınızda veya aldığınızda ve çıktıyı normal metin olarak görmek istiyorsanız, bu iki web sitesi size yardımcı olacaktır.

Bu web sitelerinin ikisi de oldukça basittir. Bunlar Braille alfabesi ve sayıları için oldukça işe yarar. Verilen kutuya Braille metni girer veya yapıştırırsınız ve web sitesi size cevabı / çıkışı verir. Normal metne Nemeth Braille kodunu (Matematiksel ve bilimsel gösterimleri temsil etmeye yardımcı olur) dönüştürmek için zorluklarla karşılaşabilirsiniz, ancak web siteleri Braille alfabelerini ve sayıları normal metne dönüştürmek için iyi bir seçenek sunmaktadır.

dcode.fr

dCode, Braille’i online metne dönüştürmek için kullanışlı bir seçenektir. Braille kodunu basit metne dönüştürmenize yardımcı olacak ayrı bir Braille Decoder özelliği (bağlantı) ile birlikte gelir. Metinleri Braille’e dönüştürmek için de kullanabilirsiniz, böylece çok amaçlı bir web sitesidir. İlginç olan, çıktıyı, kullandığınız seçeneğe bağlı olarak çıktı metni veya Braille kodu içerecek şekilde düz metin dosyası olarak kaydedebilmenizdir.

Braille’i metne dönüştürmek de oldukça basittir. Braille Sembolleri, yukarıdaki ekran görüntüsünde göründüğü gibi önünüzde olacak. Braille Şifreli metninize girmek için bu sembolleri kullanın. Bundan sonra, çıkışı almak için DECRYPT düğmesini kullanın. Çıkış metni sol üst kısımda görünür. Çıktı aldığınızda, metni panoya kopyalayabilir, bir baskı alabilir veya txt dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

Unicode Braille Maker

Unicode Braille Maker çok basit bir web sitesi ancak özelliği harika. Braille metni veya düz metin paragrafı ekleyebileceğiniz küçük bir kutu var. Bundan sonra “SHOW” düğmesine basın ve çıktıyı verecektir. Girilen metin Braille formatlamadaysa, çıktıyı düz metin olarak alırsınız ve tersi de geçerlidir.

Tek bir seçenekten iki farklı özellik kullanabildiğiniz için bu basit özelliği beğendim. Çıktınız hazır olduğunda, panoya kopyalayıp istediğiniz yere kullanın.

Windows için Braille Dönüştürücü programlarınıda aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

http://www.duxburysystems.com/default.asp

https://brailleblaster.org

https://www.indexbraille.com/en-us/support/braille-editors/euler

http://www.braille2000.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz