Hiç Duymadığınız Linux Dağıtımları

0
3273

Önceki makalelerden de bahsettiğim gibi, açık kaynak topluluğu birçok dağıtımla doludur. Artı, yeni bir yıla başladıktan sonra en İyi başlıkları yazıyoruz, böylece burada bir başkasıyla olduğumuza şaşırmamalısın.

Bu yüzden, bayanlar baylar burada henüz duymadığınız Linux dağıtımı listesini yazıyorum.

İlk Linux dağıtımı TrueOS , hem masaüstü hem de sunucu işletim sistemi olarak hizmet veren en ileri FreeBSD tabanlı dağıtımıdır. Kurulumu kolay olan bir kullanıcı ara yüzüne sahiptir. Böylece UNIX başlayanlarından utangaç olmaz ve kurulum sırasında masaüstü ortamını, ses, video ve ağ ayarlarını önceden yapılandırır.

TrueOS

Başlıca özellikleri, küçük işletme sahipleri için verimli bir işletim sistemi, SysAdm Uzaktan Yönetim ve OpenZFS dosya sistemi olmayı içerir.

https://www.trueos.org

RoboLinux , Windows kullanıcıları tarafından geliştirilen ve kullanıcı dostu bir Debian tabanlı dağıtımdır. En iyi özelliklerinden biri, kullanıcıların Windows XP, 7 ve 10’u tek bir tıklamayla yükleyebildiği isteğe bağlı önceden yapılandırılmış VM destek paketidir.

Kullanıcıların RoboLinux içinde Windows’u kolayca çalıştırmasına izin vermek dışında, 3D masaüstü seçenekleri, uygulama havuzları vb. ile tamamen özelleştirilebilir.

https://robolinux.org

Bu, 2 felsefe ile küçük Slackware tabanlı bir dağıtımdır. İşleri basit tutun ve kullanıcının işletim sisteminin ne olması gerektiğine karar vermesine izin verin. VectorLinux , web’de sörf yapmaktan ve e-postalarınızı FTP sunucularını çalıştırmak ve yönetmek arasında değişen tüm kullanıcı görevleri için hızlı bir masaüstü ortamı sunuyor. Küçük, bellek dostu ve eski makinelere yüklenebilir.

http://www.vectorlinux.com

Scientific Linux , dünyanın her köşesindeki bilimsel topluluğun üyelerine bir bilim adamının bilgisayar kullanımını karşılayabilecek bir işletim sistemi sunmak üzere Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı ve Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu (CERN) tarafından ortaklaşa geliştirilmiş ve desteklenen yeniden yazılmış bir Red Hat Enterprise dağıtımıdır.

Bu paketler, Unionfs ve FUSE dosya sistemleri, JDK, R Programlama Dili ve istatistiksel hesaplama ortamı gibi başta gelen akış dağıtımlarını bulamayan paketlere sahiptir.

https://www.scientificlinux.org

Calculate Linux, Directory Server’ı (CDS) hesapla, Linux Masaüstünü (CLD) hesapla ve Linux Kazıymayı Hesapla (CLS) olmak üzere üç farklı sürümde satılan bir Gentoo tabanlı dağıtımıdır.

CDS , LDAP + SAMBA aracılığıyla Windows ve Linux istemcilerine desteği sayesinde aerodinamik bir kullanıcı yönetimi sunar; CLD iş istasyonu sürümüdür ve CDS’ye bağlanmak üzere yapılandırılabilir; CLS, özel bir dağıtım oluşturmaya ilgi duyan kullanıcılar için bir LiveCD’dir.

Linux’un istikrarlı, hafıza dostu olduğunu hesaplayın ve eski bilgisayarlarda bile mükemmel bir performans sunar.

http://www.calculate-linux.org

Peppermint OS , bulut ve web tabanlı uygulamalarla sorunsuz bir şekilde entegre olan yıldırım hızlı, tamamen özelleştirilebilir ve hafif Lubuntu tabanlı bir dağıtımdır.

Temel felsefesi, kullanıcılarının işletim sisteminin neye sahip olduğuna karar vermeleri ve böylece kullanıcıların iş istasyonlarını Terminal’i, Software Manager’ı veya Synaptic Package Manager’ı kullanarak istedikleri şekilde kurmaları gereken araçlarla birlikte gönderilmesidir.

Masaüstü ortamı, Xfce’nin panel ve uygulama menüsü ile LXDE’nin lxsession’ının bir karışımı.

https://peppermintos.com

Birkaç tane daha duymadığınız Linux dağıtımları indirme adresi aşağıya ekliyorum.

https://nixos.org

https://bedrocklinux.org

https://www.salixos.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz