NASA’nın Gözleriyle Uzay Keşfedin

0
3358

Birleşmiş Milletler’deki yaklaşan güneş tutulması, insanların evrenin gizemleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya olan ilgisine bir kez daha gözleri bu yana dikti. Aniden herkes, yıldızlar, galaksiler ve bunların ötesinde bulunan dünyayı merak ediyor. Hayatı destekleyebilecek başka gezegenler var mı? Bu büyük evrende mi beraberiz?  Geniş gözlü çocuklar ve yetişkinler tarafından bir düzine daha fazla soru soruluyor. Hepsi için NASA, NASA’nın Gözleri adlı (NASA’s Eyes) çok faydalı bir bilgilendirici program hazırladı.

Belki tahmin edebileceğiniz gibi, bu program NASA’nın gözünden, yani NASA’da çalışan bilim adamlarının ve tanınmış uzay ajansının istihdam ettiği bir teleskopların bol bol gördüğü gibi, evreni gösterir ve sizi bilgilendirir. NASA’nın Gözleri, masaüstü / dizüstü bilgisayarlar için bir program olarak ve ayrıca akıllı telefonlar / tabletler için bir uygulama olarak, iki formatta mevcuttur. Daha iyi bir deneyim için, masaüstü bilgisayarlara yönelik olanı kullanmalısınız, çünkü grafikleri geniş ekranda görebilirsiniz.

Program, üç seçenekle açılıyor – uyduları gören Dünya’yı keşfetmek, uzay araçları boyunca görülen güneş sistemini keşfetmek ve NASA ve diğer bilim insanları tarafından keşfedilen ekso-gezegenleri keşfetmek.

Dünyayı uzaydan keşfetmek, NASA’nın deniz seviyesi, yanardağlar, orman yangınları ve fırtınalar gibi çeşitli hayati işaretleri nasıl bulduğunu gösterir. Güneş Sistemi seçeneği, Voyager, Casini ve Yeni Ufuklar gibi çeşitli uzay araçları aracılığıyla alınan güneş sistemindeki çeşitli gezegenler ve bunların resimleri hakkında ayrıntılı bilgi verir. Ve Exo-planet seçeneği, uzakta bulunan gezegenlerin farklı yıldızlar etrafında dönen 3D görüntülerini gösterecek. Dünya dışındaki uzaklıkları ve yaşamlarının bir olasılığı olup olmadığı gibi, bu ekso-gezegenler hakkındaki tüm bilimsel olarak doğru bilgiyi gösterdiğini görmek çok ilginç.

Nasa’nın gözleri (NASA’s Eyes) adları programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://eyes.jpl.nasa.gov

Nasa Uydu Resimlerini Gerçek Zamanlı Görün

Site arayüzünün sağ üst kısmında, bir ekran görüntüsü almak, bağlantı yeri ve seçilen kategoride paylaşan bir projeksiyon ve daha fazla bilgi yapabileceği dört simgeleri vardır. Bir ekran size, jpeg, png, tıff ve kmz biçimini ayarlayabilirsiniz ayrıca piksel çözünürlüğünü değiştirmek ve zip her şeyi sıkıştırabilirsiniz.

Site aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://worldview.earthdata.nasa.gov

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz