Resimlerin Koordinatlarını Öğrenin

0
4266

Modern dijital kameraların bazıları otomatik olarak resim kendi içinde coğrafi konumu kaydeder. Bunun bize yararı ise resmin konumu ve çekildiği yeri bize hatırlatır belirler. Uydular ile kameranın doğru konum getirebilir. Ama bunun için gps sensörü olmalıdır. Dijital fotoğraf makinesi çalışması için. Fotoğrafın daha sonra bu konum exıf verilerini kullanarak resim kendi içinde koordinatları kaydeder.

Eğer böyle bir gelişmiş kameranız yoksa geoImgr adında ücretsiz bir web uygulamasını kullanabilirsiniz. Sadece exıf etiket veri gömme destekleyen jpeg ggörüntü biçimlerini kullanıp resim kendi içinde koordinatları öğrenebilirsiniz.

Web uygulaması GeoImgr web sitesini ziyaret ederek işe başlayabilirsiniz. Sitede ”Upload a photo” kısmından resminizi (JPEG olmalıdır.) düğmesine tıklayıp yükleyin. Fotoğrafı yüklendikten sonra zaten görüntünün içinde gömülü coğrafi konumu (gps koordinat) varsa GeoImgr uygulaması size gösterecektir. Böyle bir bilgi yoksa elle bilgileri girin. Hemen sağ kısımdan Google harita yardımı alabilirsiniz. Resimi kaydetmek için sağda harita üzerinde konumu kırmızı balon (tag photo) ile taşıyabilirsiniz. Hemen aşağıda tag photo butonunu bu tıkladıktan sonra uygun kutulara koordinatları dolduracaktır.

Şimdi yapmanız gereken tek şey, içinde gömülü coğrafi koordinatlar ile görüntü indirmek için Download photo butonuna tıklamak. Size görüntülerin içine gömülü exıf verilerini gösterebilir herhangi bir resim görüntüleyici kullanabilirsiniz. Örneğin, gps görüntüleri içindeki yerini koordinatlarını görmek için ücretsiz irfanview resim görüntüleyici kullanabilirsiniz.

Bu iş için ben windows 10 kullanıyorum. Windows 10 daki resim görüntüleyici bu işi aynısını gps koordinatları verir. Bu siteden indirdiğiniz resmi üstündü sağ tıklayın tabi ben anlatımı windows 10 resim görüntüleyici programına göre anlatıyorum. Özellikler+ayrıntılar+sekmeyi kullanaıp aşağıya doğru çekin ve exıf sürümü altında gps yazısı altında enlem koordinatları ve boylam koordinatları rakamla yazılı olarak görürsünüz.

İrfanview ile resimin kordinatı öğrenmeye gelince:

rfanview resimi açın.
image kısmına tıklayın.
açılan listede en üstte information seçin.
karşınıza gelen ekranda exıf info kısmına tıklayalım.
Buradaki ekranda alttaki rakamla yazan değerler koordinat bilgilerini vereçektir.

GPSLatitudeRef – N
GPSLatitude – 40 51 34.290825 (40.859525)
GPSLongitudeRef – E
GPSLongitude – 31 7 23.655396 (31.123238)

GeoImgr web uygulamasını bu url’den geoimgr.comkullanabilirsiniz.

Buradan resimlerin koordinatlarını girerek yerleşim yerini görebilirsiniz.

Dilerseniz Dünya ya da harita üzerinde bir konumun coğrafi koordinatlarını mapszoom.com sitesinden adres kısmına yaşadığınız şehir yada başka yerleşim alanların öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz