Tor Tarayıcı en iyi Alternatifleri

0
3507

Anonim (gizli) olarak web’e göz atmak için en popüler hizmet olan Tor Project’tir.Tor Project son zamanlarda birkaç güvenlik sıkıntısı çekti. Güvenliği şüphelendirmeye başladı. Bunlar Tor’ tarayıcıya yapılan saldırıları ve güvenlik ihlalleri olasılığını doğrulamayı içeriyordu.

Tor’u “yüksek güvenlikli ve düşük gecikmeli anonimlik kralı” olarak nitelendiren NSA tarafından tehlikeye atılma ihtimalleri oldu. NSA’yı içeren ABD savunma departmanı Tor Projesini finanse ediyor ve geçmişte uzlaşmaya çalışıyordu. NSA, Tor tarayıcısının şifresini kırmaya çalıştı ve küçük bir başarı elde etti.

Geçmişte Tor ağları, bilinmeyen bazı kaynaklardan bu gizli hizmetleri kullanan insanlar hakkında bilgi sahibi olmayı başardığını açıkladı.

Burada, kullanabileceğiniz en iyi Tor alternatifinin listesini sunuyoruz:

I2P

I2P, açık kaynak araçları kullanılarak inşa edilen, anonim bir eşler arası iletişim katmanı dağıtır. Tam bir Tor alternatifidir. Tıpkı diğer P2P yazılımı gibi, bu bilgisayar ağı katmanını uygulayan yazılıma I2P katmanı denir ve I2P’yi çalıştıran diğer bilgisayarlara I2P düğümü denir.

Tam olarak dağıtılan ve kendi kendini düzenleyen yeteneği ile Tor’dan daha hızlı gizli hizmetler için tasarlanmış ve optimize edilmiştir. Tor’tan farklı olarak, sürekli sıralama ve profillemeye dayalı olarak seçilir. Bunun yerine iki yönlü devrelerde tek yönlü tüneller bulunur, böylece aynı bilgiyi elde etmek için bir düğümün üstesinden gelmesi gereken düğümlerin sayısını iki katına çıkarır.

Tails

Tails en iyi Tor alternatiflerinden biridir. Herhangi bir bilgisayardan USB sürücüsü, DVD veya SD kartı kullanarak başlatılabilen live işletim sistemidir. Size bir web tarayıcısı, IM istemcisi, ofis paketi, görüntü ve ses editörleri vb. hizmetleri veren önceden yapılandırılmış uygulamalar vardır. Tor’un hizmetleri anonimliği sağlamak için kullanır, ancak ek güvenlik katmanları ekler. Bu herhangi bir iz bırakmadan herhangi bir yerde kullanılabilir.

Subgraph OS

Tor ağını Tails gibi kullanıyor ancak kullanılabilirlik üzerine odaklanıyor. Bu Kanada güvenlik şirketi, kullanıcılara yönelik saldırıları azaltmak için tasarlanmış “düşmana karşı dirençli” bir işletim sistemi diyor. Yerleşik şifrelenmiş e-posta istemcisi, yerleşik disk şifrelemesi ve güvenlik duvarı içeriyor. Bunlara ek olarak, Subgraph OS kötü niyetli dosyaların ve veri formatlarının yeteneğini sınırlamanın avantajlarını sunar. Subgraph OS, USB veya BVD’den önyüklenebilir bir işletim sistemi yerine sabit bir işletim sistemi olarak çalıştırılabilir.

Freenet

Freenet, I2P’ye benzer sansüre karşı koymak için eşler arası bir görüşmedir. Bilgileri sağlamak ve saklamak için veri depolama dağıtımında aynı P2P teknolojisini kullanır, ancak kullanıcı etkileşimi ve ağ yapısının protokolünü birbirinden ayırır. Bu, Freenet ağına FProxy gibi çeşitli yollarla erişmeyi kolaylaştırır.

0.7 sürümünden bu yana, Freenet iki katmanlı güvenlikle geliyor: Darknet ve Opennet. Kullanıcılar Opennet yardımıyla keyfi olarak diğer kullanıcılarla bağlantı kuruyor. Darknet’i kullanarak kullanıcılar geçmişte yalnızca Ortak Anahtarları değiştirdikleri kullanıcılara bağlanırlar. Bu modların her ikisi birlikte kullanılabilir. Web üzerinden sansürsüz özgür iletişimini geliştirmek için ücretsiz bir yazılım paketi ile birlikte geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz