Google search engine
Ana SayfaDijital KültürWordPress'te İP Adreslerini Engelleyelim

WordPress’te İP Adreslerini Engelleyelim

Belirli İP adreslerinin WordPress sitenize erişmesini engellemek istiyor musunuz? İP adreslerini engellemek, web sitenizdeki spam saldırılarını engellemek için bir çözüm olarak kullanılır.

İP Adresi nedir?

İnternet aslında fiziksel bir dünyadır. Ülke, sokak ve ev numaraları olarak İP adresleri düşünelim. Onlar temelde 0-255 nokta ile ayrılmış sayıların 4 kümesi ve bu gibi bakabiliriz. İnternet’e bağlı her bilgisayarın internet servis sağlayıcıları tarafından kendilerine atanmış bir İP adresi vardır. Buradan İP adreslerini sorgulayabilirsiniz.

Web sitenizin tüm ziyaretçileri, web sitenizin erişim günlüğü dosyalarında saklanan bir İP adresine sahiptir. Bu, ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerinin İP adresinizi de depoladığını anlamına gelir.

Vpn hizmetini kullanarak İP  bilgileri gizleyebilirsiniz. Vpn, İP adresinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi gizlemenize olanak tanır. Bu sayfadan ücretsin vpn programlarını kullanabilirsiniz.

WordPress’te Engellemek İstediğinin İP Adreslerini Bulma

WordPress, web sitenizde yorum bırakan kullanıcılar için bir İP adresi depolar. WordPress yönetici alanınızdaki yorum sayfasını ziyaret ederek İP adreslerini görebilirsiniz.

WordPress admin panelinde Yorumlar kısmına tıklayın. Yorum yapan kişinin ad kısmının altında İP adresini görebilirsiniz.

WordPress’te IP Adreslerini Engelleme

Sadece sitenizde bir yorum bırakarak belirli bir İP adresi olan kullanıcıların durdurmak istiyorsanız, o zaman WordPress yönetici alanı içinde yapabilirsiniz.

Ayarlar + Tartışma kısmına gidin. Burada Tartışma ayarları kısmı gelirsiniz. Yorum denetimi kısmına engellemek istediğiniz kişinin İP adresini yazın. Tartışma ayarları sayfasına en altına inip, Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayın.

WordPress artık bu İP adreslerine sahip kullanıcıların web sitenize yorum bırakmalarını engelleyecektir. Bu kullanıcılar web sitenizi ziyaret etmeye devam edebilir, ancak yorum yaptıklarında bir hata iletisi görürler.

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun. İlkokul öğretmenin Yüksel Can Hanım efendiye ayrıca çok teşekkürler. Hakkı ödenmeyecek insanlar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

gürkan baki mendeş on Excel İle Telefon Rehberi Yapın
AHMET MAVİYILDIZ on Excel İle Telefon Rehberi Yapın